BÅSTAD 2025-05-23 KL. 16:03

Invigd: Nya läktarbygganden binder ihop hallarna

Av Peter Jakobsson

På Båstad Sportcenter, i folkmun mer känt som Drivan, har en länge efterlängtad dröm blivit verklighet. En ny läktare, strategiskt placerad mellan de två inomhushallarna, invigdes nyligen med bubbel, bandklippning och tacktal. Resultatet: en helt ny publikupplevelse och bättre träningsförutsättningar för framtidens tennisspelare.

Invigd: Nya läktarbygganden binder ihop hallarna
Johan Olsson Swanstein klippte bandet tillsammans med Thomas Andersson. Foto: Peter Jakobsson

– Det här har vi velat ha länge och nu är det verklighet. Det känns fantastiskt, säger Henrik Holm, med sitt karakteristiskt lågmälda men tydliga engagemang.

Tidigare var möjligheterna att följa matcherna i hallarna starkt begränsade. Publiken fick nöja sig med utsikt från kortsidan, vilket i praktiken innebar att bara en bana syntes ordentligt. Med den nya läktaren, som byggts i det cirka sex meter breda mellanrummet mellan de två hallarna öppnas en helt ny vy mot samtliga sex inomhusbanor.

– Det blir ett stort lyft när vi har tävlingar inomhus. Nu kan man se bra ner på alla banor, säger Holm.

På läktaren finns både soffgruppen och ståbord. Foto: Peter Jakobsson

Det serverades bubbel och snittar under invigningen av den nya läktarbyggnaden. Foto: Peter Jakobsson

Bygget kostade runt 6,5 miljoner kronor. Förutom själva läktaren har man också fått en ny undervåning som inrymmer en träningsyta.

– Det blir ett gym specifikt för spelare, elever vid riksidrottsgymnasiet och tennislägerdeltagare, berättar Henrik Holm. Det var en yta som uppstod eftersom läktaren behövde byggas upp en bit, ett lyckosamt "på köpet" som vi tog vara på.

Henrik Holm visar upp träningsytan under läktaren. Foto: Peter Jakobsson

Investeringen har varit möjlig bland annat genom långsiktig planering. Hans Wallgren, ordförande i Båstad Tennissällskap, höll ett tal vid invigningen där han blickade bakåt på klubbens utveckling – och hur tidigare investeringar i bland annat solceller och energieffektiviseringar lagt grunden till dagens projekt.

– Vi har nu investerat totalt 48 miljoner kronor i anläggningen sedan vi tog över 2004. Vi har byggt om, sparat, amorterat och skapat förutsättningar. Den här nya läktaren är ett stort steg i vår fortsatta utveckling, sa Wallgren.

Han underströk att det inte bara är byggnaderna som vunnit på satsningarna – även klubbens attraktionskraft som arrangör av stora tennisevenemang har stärkts.

– Det här är ett lyft för anläggningen och för föreningen. Och kanske också för Båstad som tennisstad, sa han.

Kommunalråd Johan Olsson Swanstein, ordförande Hans Wallgren och arkitekt Stellan Pauli på invigningen. Foto: Peter Jakobsson

Arkitekten bakom projektet är Stellan Pauli som beskriver tillbyggnaden som både logisk och okomplicerad.

– Det var en yta som egentligen bara var en baksida tidigare. Man får ut väldigt mycket funktion på en plats som var oanvänd. Det är ingen komplicerad byggnad men den gör stor skillnad, sa han.

Pauli ritade även den första hallen för många år sedan och konstaterade att behovet av att koppla ihop hallarna blev tydligt med tiden, inte minst ur ett publikperspektiv.

Invigningen blev en festlig tillställning där både gamla och nya aktörer inom Båstadtennisen samlades. Politiker, sponsorer, spelare och funktionärer minglade och njöt av den nya läktarens utsikt. Samtidigt pågick spel på alla banor, vilket gav en tydlig bild av vilken pulserande plats Drivan är och hur mycket mer tillgänglig den blivit för publik och tränare.

Christer Sjöö, generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet hälsar på Thomas Andersson som tidigare varit ordförande på Båstad TS. Foto: Peter Jakobsson

Med den nya satsningen stärker Båstad sin position som en av Sveriges främsta tennisorter, inte bara på sommaren utan året runt.

– Vi ser redan att det här öppnar upp möjligheter för ännu bättre och stora inomhusturneringar, säger Henrik Holm. Det är något vi verkligen ser fram emot.

På det nya området mellan hallarna får många plats att umgås och se spelet på banorna nedanför. Foto: Peter Jakobsson

På håll ser inte läktaren så mycket ut men den gör stor skillnad för att få möjligheten att se på banorna. Foto: Peter Jakobsson