Av Per Brolléus
Efter en turbulent vår så är den nya styrelsen på plats i Bjäre Härads Hembygdsförening. Fem ledamöter i den gamla styrelsen hoppade av i protest, men nu vill nye ordförande Leo Holmgren att föreningen går vidare.
– Vi ser ljust på framtiden.
Det har stormat kring hembygdsföreningen i Båstad och hembygdsparken som föreningen driver. Ekonomin konstaterades av förre ordförande Ingrid Thuresson vara usel. Utgifterna var långt högre än intäkterna. I mars lyftes frågan inom Bjäre Härads Hembygdsföreningen om att sälja en fastighet för att rädda föreningens ekonomi.
– Vi i styrelsen föreslår medlemmarna att sälja av, men finns det andra förslag kan man komma med dem. Det är medlemmarna som bestämmer, sa dåvarande ordförande Ingrid Thuresson till Bjäre NU i våras.
Men, någon försäljning blev aldrig aktuell. Frågan om fastighetsförsäljningen och ekonomin splittrade styrelsen med ytterst dramatiska konsekvenser som följd. Ingrid Thuresson och ytterligare fyra ledamöter i styrelsen hoppade, föreningens vice ordförande, kassören och ytterligare två ledamöter.
– Vi ville att alla medlemmar i föreningen skulle få rösta om försäljningen. Men i stället för att bidra till en konstruktiv dialog har parter inom föreningen bidragit till polarisering och ett samtalsklimat som i flera fall präglats av personliga påhopp snarare än sakliga argument, sa Ingrid Thuresson till Bjäre NU med det extra årsmöte som hölls i början av juli.
Nu är en ny styrelse på plats och enligt den så är ekonomin visserligen hårt prövad, men man menar att någon försäljning av fastigheter inte behövs. Leo Holmgren har tagit över ordförandeklubban och nya i styrelsen är även Adam Holmgren, Robert Nobel, Philippa Nobel, Baltzar Leo och Johannes Persson.
I ett pressmeddelande skriver man:
”Styrelsen har fått en familjär sammansättning med både pappa–son, pappa–dotter och syskon bland ledamöterna – en kombination som föreningen tror kan bidra till både god sammanhållning och bredd i erfarenheter.”
Någon personlig intervju med den nye ordförande är inte aktuell, menar styrelsen, utan den får ske via mejl tills en presstalesperson utsett.
Leo Holmgren skriver till Bjäre NU:
”Vi ser ljust på framtiden. Vår målsättning är att vårda och utveckla hembygdsparken i enlighet med stadgarna och föreningens syfte, samtidigt som vi stärker ekonomin och gör verksamheten mer attraktiv för både nuvarande medlemmar och nya. Med sitt vackra läge och välbevarade byggnader har parken en unik potential att vara en levande mötesplats för kulturarv och gemenskap på Bjärehalvön.”
I pressmeddelandet som skickades ut av den nya styrelsen så kallade man förslaget till försäljning av en av föreningens fastigheter för ”ett rykte i media”.
Leo Holmgren svarar på varför man uttryckt sig så, när försäljningen i själva verket var ett förslag från föreningens förra ordförande.
”Under våren diskuterades i styrelsen ett förslag om att sälja delar av marken. Inför årsmötet i juli valde dock flera ledamöter att lämna sina uppdrag, vilket gjorde att den planerade omröstningen inte kunde genomföras. I stället kallades till ett extra årsmöte för att genomföra fyllnadsval och åter få en komplett styrelse. Detta extra årsmöte hölls den 10 augusti. En försäljning av marken har aldrig varit uppe som punkt på någon dagordning eller diskuterats på årsmötet. Det är alltså inget som har varit aktuellt eller som det fattats beslut om.”
Hur ser du på den tidigare styrelsens varningar om ekonomin och påståendet om konkursrisk?
”Vi delar uppfattningen att föreningens ekonomi behöver stärkas och att balansen mellan intäkter och utgifter måste förbättras. Samtidigt visar den ekonomiska genomgång som presenterats för styrelsen av revisor att föreningen, utifrån nuvarande underlag, inte är konkursmässig. Vår ambition är att arbeta aktivt för att minska kostnaderna och öka intäkterna, så att verksamheten står på en stabil grund framöver."
Hur ser du på den turbulens som ledde till att fem styrelseledamöter avgick?
”Vi fokuserar på det arbete vi har framför oss. Det är naturligt att det kan uppstå olika synsätt i en förening, men nu har medlemmarna valt en ny styrelse som är enig om inriktningen och som vill arbeta tillsammans för att värna och utveckla hembygdsparken.”
