Av Johan W Jönsson
Återvinningsstationerna i Båstad kommun är överfulla av säckar och påsar med textilier. Containrarna kan inte svälja de mängder som kommer. En följd av att det inte längre är tillåtet att slänga tyg i hushållssoporna.
– När det är fullt fortsätter folk att slänga kassar med kläder utanför containrarna istället för att ta hem dem igen. Ett korkat beteende enligt mig, säger Peter Hansson.
Sedan årsskiftet är det inte längre tillåtet att slänga textiler i hushållssoparna. Istället ska tyg återvinnas och lämnas in på återvinningscentraler eller återvinningsstationer. Alternativt till loppisar eller second hand-butiker.
– Containrarna på återvinningscentralerna är överfulla överallt. I Båstad, Hemmeslöv, Östra Karup, Förslöv och Hjärnarp. Jag befarade att det skulle kunna bli så här när reglerna ändrades. Är det fullt är det inte värre än att man får ta med sig sina påsar med textil hem igen, säger Peter.
Han menar dock att politikerna som fattat beslutet (regeringen har kommit med lagändringen) borde ha tänkt igenom vad det blir för konsekvenser av beslutet och tagit höjd för vad det kan innebära innan det sjösattes.
– Visst, man kan spara sin textil hemma och ta med det när man åker till återvinningscentralen i Ängelholm, som vi är hänvisade till sedan några år tillbaka. Detta för att politikerna i vår kommun inte kommer till skott med sina beslut och ser till att det händer något.
Är det fullt i containrana så meddela NSR och kör hem med ditt skräp igen. "Jag svär lite och går inte ens ut ur bilen. Det är bara att ta hem sina kassar igen och avvakta", säger Peter Hansson. Foto: Johan W Jönsson
Att inte erbjuda en centralt placerad återvinningscentral i kommunen menar Peter Hansson är en svaghet. Samtidigt tycker han att kommuninvånarna måste ta sitt ansvar och utnyttja återvinningsstationerna i närområdet på rätt sätt.
– Överallt finns det personer som inte förstår eller inte vill förstå hur stationerna fungerar. I containern för metallförpackningar ska just förpackningar i metall slängas. Inte uttjänta torkvindor och gamla cyklar, säger han och fortsätter:
– Man ställer inte sin hörnsoffa på denna plats utan den tar man med sig till tippen vid lämpligt tillfälle. Man kan inte skylla på att man inte kan transportera iväg sin soffa om man ändå har kunnat transportera den till stationen.
Peter hoppas att en återvinningscentral i Båstad kommun snart blir verklighet. Han hoppas också att de organisationer som har containrar för textilåtervinning har möjlighet att tömma dessa oftare nu efter regeländringen kring textiler. Men han vill också att gemene man tänker till.
– Det jag hade önskat är att människor tänker efter innan de utnyttjar de fina anläggningar som finns i våra orter runt om. Släng det som ska slängas i respektive container. Är det fullt så ta med din del hem igen och släng vid tillfälle när det är plats.
– Lämna platsen på samma sätt som du önskar att det ser ut när du kommer dit. Jag tror inte att någon egentligen tycker det ser bra ut när soporna står runt om containrarna. Om vi alla hjälps åt så blir det garanterat mycket renare och trevligare, avslutar Hansson.
Skräp utanför containrarna. En vanlig syn på samtliga stationer runt om i kommunen, tyvärr, förklarar Peter Hanson. "Jag har svårt att inte reagera när jag tycker att folk beter sig illa eller dumt." Foto: Johan W Jönsson
Julie Magiera är avfallsstrateg på NSR (Nordvästra Skånes Renhållnings AB). Hon berättar att NSR inte har ansvar för textilboxarna men att man har en dialog med aktörerna och har insyn i hur de töms. De måste från årsskiftet också auktoriseras av NSR och då krävs visst städansvar.
– Vi ska ha bättre koll på hur boxarna står och hur de sköts. Jag kan inte svara på om de kommer tömmas oftare men vi ställer krav på att de inte ska bli överfulla. Vi utesluter inte egen insamling för textiler i framtiden. Vi gör undersökningar och det har blivit mycket mer tryck än vad någon kunnat ana nu efter årsskiftet, säger hon.
Kommunalrådet Johan Olsson Swanstein (M) ser gärna att det finns en ny återvinningscentral på plats i Båstad inom fem år. Men mycket jobb krävs innan en sådan kan bli verklighet, berättade han för tidningen i december.
Under tiden kan boende i kommunen använda sig av NSR:s tjänst MÅNA (mobil återvinning nära användaren) som kommer till olika orter fem gånger på våren och fem gånger på hösten. Datum för 2025 är inte spikat än men kommer inom kort på NSR:s hemsida. Även textilier samlas in.
Här har någon försökt att mula ner en uttjänt luftmadrass i containern för plastförpackningar. "Den hör ju absolut inte hemma här", säger Peter Hansson. Foto: Johan W Jönsson
Fakta:
Ett tips från Peter Hansson är att gå in på www.sopor.nu om det finns en osäkerhet på vad som ska göras med det man vill bli av med. Där finns tydliga instruktioner och man kan även anmäla om det är någon av återvinningscontainrarna som är full och behöver tömmas. Det är bara att gå in och anmäla och uppge vilken plats man befinner sig på.
Det finns dessutom ett nummer på en skyllt vid varje återvinningsstation. Där kan man även anmäla om det är stökigt runt omkring anläggningen så att det behöver städas.
För att hitta MÅNA, gå in på www.nsr.se och sök på MÅNA.
På en skylt vid varje återvinningsstation finns kontaktuppgifter. Är stationen stökig eller någon container behöver tömmas är det bara att höra av sig och uppge stationens ID-nummer. Foto: Johan W Jönsson
Läs mer:
Återvinningscentral i Båstad inom fem år