BÅSTAD 2025-10-01 KL. 10:00

Tapp i företagsrankingen för Båstad

Av Johan Jönsson

Båstad kommun backar i årets ranking av företagsklimatet från Svenskt Näringsliv. Efter flera års positiv trend gör kommunen nu ett av de största tappen i Skåne, enligt den ranking som bygger på över 32 000 företagares svar runt om i landet.

Tapp i företagsrankingen för Båstad
Ida Hedunger är VD på Båstad Turism och näringsliv. Foto: Joakim Ormsmarck

Enligt Johan Dalén, regionchef för Svenskt Näringsliv i Skåne och Blekinge, är det främst företagarnas syn på politikers och tjänstemäns attityder, samt tillgången på arbetskraft, som försämrats sedan förra året.

– Båstad bryter en uppåtgående trend. Det är ett tydligt tapp, men kommunen jobbar mycket aktivt med näringslivsfrågor, så jag skulle inte bli förvånad om det här bara är ett tillfälligt hack i kurvan, säger Dalén.

Ida Hedunger, VD för Båstad Turism & Näringsliv, betonar att kommunen och det kommunala näringslivsbolaget fortsatt har fullt fokus på att skapa ett gott företagsklimat.

– Att stödja befintliga företag, främja nyetableringar och skapa goda förutsättningar för företagande och tillväxt är högsta prioritet. Resultatet från Svenskt Näringsliv är en viktig indikator på hur våra tjänster uppfattas, säger Hedunger.

Hon understryker också att även om kommunen har ett stort ansvar, så ligger vissa områden, som exempelvis kompetensförsörjning, även på andra aktörer.

– Med detta sagt ger årets ranking oss en viktig signal om vad som behöver prioriteras framöver. Vi fortsätter vår aktiva dialog med näringslivet för att skapa bästa möjliga förutsättningar för företagen i Båstad, säger Hedunger.

Svenskt Näringslivs kommunranking bygger på företagares enkätsvar om bland annat myndighetsutövning, service, bemötande, tillgång till arbetskraft och infrastruktur. Två tredjedelar av rankingen baseras på dessa svar, och en tredjedel på statistik från bland annat SCB och UC.

Rankingen omfattar Sveriges samtliga 290 kommuner och har genomförts varje år sedan 2001. Syftet är att visa var i landet det är mest gynnsamt att starta och driva företag.