BÅSTAD 2025-11-07 KL. 14:23

”Vi vill beröra” – två konstnärer, två uttryck

Av Peter Jakobsson

Båstad Bjäre Konstförening avslutar utställningsåret med ett möte mellan två konstnärskap som båda väcker känslor, men med helt olika uttryck. Från den 8 november till 3 december fylls bibliotekets galleri i Båstad av Göran Billings gåtfulla spanska landskap i gouache och Sussanne Snoecks skulpturer i stengods, keramik och brons. Tillsammans skapar de en utställning där både rörelse, mystik och mänskligt uttryck står i centrum.

”Vi vill beröra” – två konstnärer, två uttryck
Sussanne Snoeck och Göran Billing visar konst som väcker känslor i utställningen som pågår till 3 december. Foto: Peter Jakobsson

Sussanne Snoeck beskriver sina verk som ”personer, rörelser, känslor”. Hon arbetar främst i stengods och brons, och ser skulpturerna som ett sätt att nå betraktaren bortom det rent visuella.

– Känslor är det viktigaste jag vill lyfta fram, att de berör, att de gör någonting med människorna som tittar på dem, säger hon och berättar att hon ibland möter besökare som blir så drabbade att de börjar gråta.

Skulptur av Sussanne Snoeck som finns på utställningen i bibliteksgalleriet i Båstad. Foto: Peter Jakobsson

Göran Billing, bosatt i Ängelholm, visar målningar inspirerade av de årliga resorna till Spanien. Han gör skisser på plats, men färdigställer målningarna hemma – ofta med fantasin som lika stor källa som verkligheten.

– Jag arbetar mycket med att lägga undan skissen och låta bilden ta en egen väg. Det ska finnas något bortom själva motivet, nästan en andlig upplevelse, förklarar han och tillägger att han vill förmedla känslan av mystik i landskapen.

– Vad finns bortom vägen? Vad döljer sig bakom skogen?

Några av Göran Billings tavlor som finns i galleriet. Foto: Peter Jakobsson

Trots de olika teknikerna ser både Snoeck och Billing en tydlig gemensam nämnare i sina uttryck.

– Jag tror det är känslor vi båda vill visa, som kommer från oss, genom händerna och själen, säger Sussanne.

Göran håller med.

– Många som ser mina tavlor säger att de känner något som går rakt in. Det är fint att kunna nå fram så.

Vernissage hålls den 8 november där det blir samtal med konstnärerna klockan 11. Utställningen är föreningens sista för året – och en chans att ta del av två konstnärskap som förenas i sin vilja att beröra.