Av Peter Jakobsson
Vid ett bygge på Kattviksvägen har tjuvar varit framme och tagit helt nya vitvaror som skulle vara till de nya hemmen som byggs. Och det är inte första gången.
Denna gång har tjuvarna brutit upp dörrar och tagit kylskåp, frysar, mikrovågsugnar, spisar, ugnar och värmepumpar. Vitvarorna från Siemens och värmepumpar av märket Nibe. Vid inbrotten skadades dörrar, golv och bänkskivor.
Inbrottet skedde mellan fredag kväll och lördag förmiddag (8-9 mars). Inga personer bor i lägenheterna/radhusen som blev bestulna.
Även i mitten av februari blev byggarbetsplatsen utsatt för stölder av vitvaror. Den gången upptäckte arbetare på platsen på måndagsmorgonen att det var uppbrutna dörrar på flera lägenheter. Då stals tvättmaskiner, torkskåp, kylar och frysar.
Inga spår efter tjuvarna kunde säkras efter inbrotten.