BJÄRE 2024-07-04 KL. 17:37

Här kan du se hyperbilarna köra

Av Peter Jakobsson

Här kan du se hyperbilarna köra

I morgon fredag 5 juli börjar The Aurora på Norrviken. Ett superexklusivt bilevent med sällsynta och exklusiva bilar. Dessa kommer att ställas ut i trädgården under fredag till söndag när eventet pågår.

Det börjar dock med att ett antal hypersportbilar och andra bilar, som de själva kallar det ”Hypercars & Concours cars”, kör en kortege från Torekov till Norrviken via Båstad.

Kortegen börjar i Torekov vid 08.30 och kör via Västra Karup och Kartopsvägen för att vid 9-tiden köra genom Båstad. Om de stannar till är oklart och beror nog på hur trafiksituationen ser ut. De som är nyfikna och vill se billarna kan dock ställa sig utmed färdvägen för att få en titt på dem.

Exakt vilka bilar som är med i kortegen är inte avslöjat men högst troligt kommer det bland annat att vara flera bilar från Koenigsegg som är med.