BJÄRE 2025-06-22 KL. 06:00

Ilona Klara Bomans konst får nytt liv

Av Peter Jakobsson

I Biblioteksgalleriet i Båstad visas nu en utställning som väver samman liv, förlust och skapande. I centrum står verk av Ilona Klara Boman – en konstnär vars livsöde präglades av Förintelsen men som fann tröst och uttryck i det svenska landskapet och i barnets blick. Vid sidan av hennes måleri presenteras också verk av de två mottagarna av 2025 års stipendium från Ilona Klara och Karl-Erik Bomans stiftelse: Karin Wikström och Harald Hjärne.

Ilona Klara Bomans konst får nytt liv
Cecilie Kraitz visar tavlan "Sjung fåglar för alla döda barn" av Ilona Klara Bohman. Foto: Peter Jakobsson

Ilona Klara Boman föddes 1912 i Ungern. Hon överlevde Auschwitz, men förlorade både sin man och dotter i lägret. 1945 kom hon till Sverige med Röda Korsets vita bussar. Här fann hon en ny tillvaro, och så småningom också en ny kärlek i konstnären Karl-Erik Boman. Tillsammans bosatte de sig i Förslöv, där Ilonas måleri blev ett sätt att bearbeta det ofattbara. Genom starka färger och återkommande motiv av barn och natur gav hon uttryck för både sorg och hopp. Dottern Klaras namn levde vidare i Ilonas signatur – som en ständig påminnelse av att hon blev mördad i koncentrationslägret.

Konsten blev hennes språk när orden tystnade. Det berättar Cecilia Kraitz, som är engagerad i Bomans stiftelse och guidar runt i utställningen.

– Hon målade för att orka leva. Det var terapi, men också ett sätt att tala om det som inte gick att säga. Man ser det i verken – ljuset och mörkret, saknaden och styrkan, säger hon.

Det tårar sig i Cecilia Kraitz ögon när hon läser titeln på tavlan som innehåller så mycket mörker. Foto: Peter Jakobsson

Ett av verken på utställningen visar sju fåglar, en för varje dött barn. Ett annat bär spår av collage och barnansikten i sönderrivna bitar.

– Den är brutal, men viktig. Man ser både smärtan och kampen i färgen, säger Cecilia.

Stiftelsen, som bär Ilonas och Karl-Eriks namn, delar vartannat år ut stipendier till konstnärer som bär på liknande humanistiska och konstnärliga ideal. I år har utmärkelsen tilldelats Karin Wikström, en etablerad målare född 1959, samt Harald Hjärne, född 1995 och verksam i Skåne.

Harald Hjärne har fått stipendium från Ilona Klara och Karl-Erik Bomans stiftelse. Foto: Peter Jakobsson

Hjärne visar ett antal målningar i utställningen. Det är bland annat tysta, nästan meditativa interiörer från hans ateljé: en ljusstake, ett arkivskåp, en glasvas.

– Jag arbetar intuitivt. Målar det jag ser, men också det som känns. Föremål som återkommer i mitt liv, berättar han.

Harald Hjärne visar ett av sitt verk som visas på utställningen. Foto: Peter Jakobsson

För honom är stipendiet inte bara en ekonomisk hjälp, utan också ett erkännande.

– Att bli utvald i Ilonas namn är stort. Och att få ställa ut tillsammans med henne känns hedrande. Det skapar en länk mellan generationer, mellan olika sätt att se, men kanske med samma grundton.

Harald Hjärne och Cecilia Kraitz beundrar Ilonas tavla. Foto: Peter Jakobsson

Även verk av Karin Wikström finns i utställningen som pågår till och med 27 augusti och kan besökas under bibliotekets öppettider.