Av Peter Jakobsson
Vid fyratiden på natten mot lördag 5 april körde en bil i hög hastighet förbi Rasta på Lannamärkesvägen. En polispatrull fanns vid Rasta, såg bilen och körde efter. Färden gick mot Ängelholm och tidvis väldigt fort innan de fick stopp på bilen.
– De körde upp mot 180 km/h på 70-väg, konstaterar kommunpolis Sara Merbom.
Personen som körde bilen var i 20-årsåldern och saknade körkort. Dessutom blev han misstänkt för grovt rattfylleri under narkotikapåverkan, grov vårdslöshet i trafik och självklart olovlig körning. Även ringa narkotikabrott ställdes till listan av misstankar.
– Han har tagits för olovlig körning förr. Personen verkar inte haft körkort någon gång och lär få väldigt svårt att ta det i framtiden, säger Sara Merbom.
Även en passagerare i bilen fick misstankar mot sig. Dessa klassades som ”misstänkt för tillåtelse av olovlig körning” då polisen kunde styrka att denne person visste om att föraren inte hade behörighet.