BJÄRE 2025-02-03 KL. 06:06

Kommunernas krisberedskap kontrolleras

Av Carina Nilsson

De skånska kommunerna har skärpt sitt arbete med krisberedskap och civilt försvar. Det visar en uppföljning av arbetet som länsstyrelsen i Skåne gör.

Kommunernas krisberedskap kontrolleras

Före sommaren 2026 ska länsstyrelsen ha besökt samtliga skånska kommuner.

– En första avstämning visar att kommunerna ser allvarligt på omvärldsläget efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, och vi ser även att kommunerna har skärpt sitt arbete med krisberedskap och civilt försvar, säger Kajsa Helmbring som är försvarsdirektör på Länsstyrelsen Skåne.

Kommunerna ska bland annat ta fram en plan för hur kommunen organiserar sig vid en kris, en övnings- och utbildningsplan samt ett styrdokument som beskriver kommunens arbete med civilt försvar och krisberedskap.

– Kommunerna ska också kunna ta upp utmaningar och frågor när vi möts vilket är värdefullt för att öka vår samverkan, säger Kajsa Helmbring i ett pressmeddelande.

Eslöv var först ut att få besök, härnäst väntar bland annat Ängelholm, Klippan,Perstorp, Hässleholm och Kristianstad.