Av Peter Jakobsson
För första gången är det fler kvinnor än män som är anmälda till trailloppet Hoka Torekov-Båstad som går i mars nästa år. Arrangören tror det kanske beror på att de håller nere med macho-stuket.
I mars 2025 kommer trailloppet Hoka Torekov-Båstad att arrangeras för femte gången. Loppet är väldigt populärt och redan fem dagar efter att anmälningen öppnade i september så var det fullbokat. Drygt 1500 löpare har ni signat upp sig för utmaningen att springa 21 kilometer i terrängen från Torekov till Båstad. För första gången är det en övervikt på antalet kvinnor som är anmälda till start.
– Det är helt otroligt att loppet blev fullbokat så fort och väldigt häftigt att det för första gången är fler kvinnor än män som är anmälda. Vi brukar ha ganska jämn könsfördelning men tidigare har det alltid varit lite fler män, säger Elisabeth Hansson i tävlingsledningen.
Anledningen till ökade andelen kvinnor tror Elisabeth bland annat handlar om en trend bland löpare och hur de kommunicerar loppet.
– Jag tror det är fler och fler kvinnor som vågar ta för sig och ge sig på utmaningar. Många yngre blir också intresserade av löpning och springer våra lopp, ser fler och fler i 20-årsåldern som är med. Men en stor anledning till att vi lockar kvinnor tror jag handlar om att vi inte försöker vara något lopp med macho-stämpel för folk som är hårda. Vårt lopp passar lika bra för män som för kvinnor, säger Elisabeth.
Elisabeth Hansson är med i tävlingsledningen för loppet. Foto: Arkiv
Loppet som är en deltävling i serien Outnorth Trailtour lockar både motionärer och landets bästa elitlöpare. Olika erfarna löpare startar i olika omgångar för att sprida ut löparna i spåret.
– Vi har en begränsning från Länsstyrelsen på att vi får vara max 1500 löpare i naturreservaten. Sen försöker vi göra så det ska lämna så lite avtryck som möjligt i naturen, berättar Elisabeth.
Löpare på Hoka 2023. Foto: Alexander Neimert/Fjällfoto
Maxbegränsningen gör att startplatserna blir eftertraktade.
– Det brukar bli en liten marknad för startplatserna efter det är fullbokat. De som inte fick plats försöker då köpa platser av andra som kanske ångrat sig eller märker att det inte kan ställa upp, berättar Elisabeth.
Nästa lopp kommer gå den 29 mars och det mesta blir som tidigare år, en viss förändring planeras vid målgången i Båstad.
– Vi ser på om vi kan göra en lite ny sträckning i slutet där löparna får springa en bit på stranden i Båstad innan de viker av upp till målgången bakom Pepes. Vi ska också försöka få till en bra känsla vid målgången med många utställare och partners på plats. Vi tänker också bygga upp en scen för att skapa god stämning från, avslutar Elisabeth.
Målområdet på Hoka 2022 där nära och kära väntade på löparna. Foto: Peter Jakobsson/Arkiv