Av Peter Jakobsson
Tisdagen den 19 maj blir det åter seniormässa i Båstad där kommunens seniorer bjuds in till Grevieparken för en eftermiddag med fokus på hälsa, glädje och gemenskap.
Senast en seniormässa arrangerades i Båstad var hösten 2023 och då blev evenemanget en stor framgång med fler besökare än väntat.
– Det var ju väldigt stort intresse sist. Det var fler besökare än förväntat, så det var någonting som verkligen funkade, säger Cecilia Santesson Gustafsson från Båstads kommuns hälsofrämjande enhet, som håller i årets arrangemang.

Cecilia Santesson Gustafsson från Båstads kommuns hälsofrämjande enhet. Fotograferad sommaren 2025 vid en MC-kortege till förmån för Stefan Paulssons Cancerfond. Foto: Peter Jakobsson
Seniormässan arrangeras av kommunens förebyggande och hälsofrämjande team och är kostnadsfri att besöka. Syftet är både att informera om vilka aktiviteter, verksamheter och stöd som finns för seniorer i kommunen och att skapa en mötesplats där människor kan träffas och umgås.
– Syftet här är ju att folk ska få träffas och umgås och känna glädje. Och samtidigt får vi ut information om oss i kommunen. Det är lite guldkant på tillvaron, säger Cecilia.
Att mässan återkommer just i år beror bland annat på att det nu finns utrymme och resurser för att genomföra den igen. Ambitionen är inte nödvändigtvis att arrangera seniormässan varje år, men efter utfallet senast kändes det naturligt att ta initiativet igen.
– Det tog ganska mycket resurser förra gången, så det kanske inte är tänkt att vi ska ha det varje år. Men nu kände vi att nu är det dags igen, förklarar Cecilia.

Seniormässan hålls i Grevieparken 19 maj. Foto: Peter Jakobsson
Precis som 2023 hoppas arrangörerna på en bred blandning av utställare och aktiviteter. Då rymde mässan allt från rörelse och föreningsliv till produkter, tjänster och föredrag.
– Det var ju allt möjligt sist, och vi hoppas på ett liknande koncept i år. Att få dit så många som möjligt och få kontakt med många.
Planeringen är fortfarande i ett tidigt skede, men målet är att locka minst lika många utställare och besökare som senast. Just nu söker kommunen föreningar, företag och organisationer som arbetar med eller erbjuder aktiviteter för seniorer och som vill ställa ut på mässan. Sista anmälningsdag för utställare är den 6 mars.
– Vi ser detta som en chans att nå en bred grupp av kommunmedborgare. Förra gången hörde vi efteråt att många möttes som inte hade setts på väldigt länge, och det betyder mycket för livskvaliteten, berättar Cecilia.

Åsa Hagberg talade på seniormässan 2023. Foto: Peter Jakobsson
Under eftermiddagen på seniormässan hoppas arrangören även kunna bjuda på någon form av underhållning.
– Vi har lite olika idéer om artister eller inslag som kan locka till aktivitet. Det hade varit jätteroligt, säger Cecilia Santesson Gustafsson.

Hälsostudion visade seniorträning på scenen under seniormässan 2023. Foto: Peter Jakobsson
Mer information om program och innehåll kommer att presenteras längre fram i vår.
