BJÄRE 2025-02-25 KL. 10:28

Trendbrottet: Färre A-traktorer i Båstad

Av Peter Jakobsson

Sedan 2018 har antalet A-traktorer i Båstad ökat stadigt varje år men nu sker ett trendbrott när antalet minskat något och därmed är uppgången bruten.

Trendbrottet: Färre A-traktorer i Båstad
Det finns nu något färre A-traktorer i Båstad än det gjorde för ett år sedan. Foto: Bjäre NU/Arkiv

Enligt nya siffror från Trafikanalys fanns det 76 A-traktorer registrerade i Båstads kommun i slutet av 2024. Det är några färre än vid samma tid året innan. Därmed har den stadiga ökningen avtagit i Båstad men i Skåne som helhet ser det annorlunda ut.

I Skåne fanns i slutet av 2024 totalt 4 558 A-traktorer vilket är en ökning med 109 stycken eller +2 procent. Den kommun i Skåne som stod för den största ökningen senaste året är Malmö där antalet A-traktorer ökade från 122 till 148 (+21 procent).

I Båstads grannkommuner ser förändringen av antalet A-traktorer olika ut. I Ängelholm är det, precis som i Båstad, en ökande trend sedan 2018 som för första gången brutits och det finns några färre fordon nu än året innan. I Laholm ökade dock antalet A-traktorer med 10 procent under senaste året. Därmed har Laholm även gått om Hylte och är nu den A-traktortätaste kommunen i Halland.

Det har skett en liten minskning av antalet A-traktorer i Båstad. Källa: Trafikanalys, Grafik: Newsworthy

I Båstad finns 5 A-traktorer per 1000 invånare, i Ängelholm 4 och i Laholm 11.

Skånes A-traktortätaste kommun är Tomelilla där det finns 14 A-traktorer per 1000 invånare. Färst i Skåne är det i Burlöv (<1). Flest A-traktorer i landet finns i Dorotea i Västerbotten där det finns 38 stycken per 1000 invånare.

Sedan 2009 har antalet A-traktorer nästan femdubblats i Sverige, från omkring 12 700 till omkring 59 300 i slutet av 2024. Främst är det under de senaste åren som A-traktorerna har ökat i popularitet. En stor del av förklaring är, enligt Trafikanalys, att kraven för fordonen ändrades sommaren 2020 då det blev enklare att bygga om moderna bilar till A-traktorer.