Av Per Brolléus
I tio år, alltså sedan tunneln blev klar, har Förslövsborna haft en egen tågstation att pendla både söder och norrut från. När Bjäre NU träffar morgonpendlare blir det uppenbart att vikten av stationen blivit helt avgörande för väldigt många att bosätta sig i just Förslöv.
Maria Tuvesson, 35 år, Förslöv
Att man kan pendla med tåget från Förslöv är en stor anledning till att vi flyttade hit. Nu behöver vi inte ha två bilar. Jag pendlar in till Helsingborg till jobbet och det går helt klart fortare med tåget än att köra med bil och sen leta parkering. Det är viktigt för mig.
Elias Strand, 17 år, Förslöv
De flesta dagarna pendlar jag in till skolan i Ängelholm, läser på elprogrammet, och ibland till Barkåkra där jag också har lektioner. Tidigare åkte jag bussen, men den försvann. Fast jag tycker det har funkat bra. Visst, bussen var bra och det är tråkigt att den försvann.
Fanny Wangsell, 30 år, Förslöv
Jag pendlar mellan Förslöv och Helsingborg, vilket även min sambo gör. Och vi tar tåget. Var en avgörande faktor att det gick att åka tåg in till Helsingborg för att vi skulle vilja flytta hit. Vi resonerade som så att dit vi ska flytta ska det gå tåg åtminstone en gång i timmen. Tidigare fanns det ju även buss, men den försvann… Men den var inte lika viktig för oss.
