FÖRSLÖV 2022-11-16 KL. 09:36

Vasst glas upptäcktes i sandlåda vid skola

Av Peter Jakobsson

Trasig glasflaska gömd i sandlåda kunde orsakat svåra skador för lekande barn.
– Otroligt korkade individer som gör något sånt, konstaterar polisen.

Vasst glas upptäcktes i sandlåda vid skola
Glas hittades i sandlåda vid Förslövs skola. OBS: Ej glaset på bilden. Foto: Adobe Stock

I den populära sandlådan på skolgården till Förslövs skola fann skolpersonal vasst glas som såg ut att vara utplacerat med flit.
– Det var glas i sandlådan på ett sätt som gjorde oss oroliga. Vaktmästaren fick gräva genom sandlådan och fick då upp glaset, berättar Camilla Persson som är rektor på Förslövs skola.

Misstankar uppstod om att glaset var placerat i sandlådan med flit.
– Vi kan inte veta säkert men något konstigt var det med det hela. Det är inte logiskt hur det skulle hamnat där. Vi var fundersamma över detta och gjorde därför en polisanmälan, förklarar Camilla Persson.

Inget barn gjorde sig illa på glaset.
– Jag vill inte ens tänka på vad som kunde hänt om ett barn grävt i sanden med glaset, säger Camilla.

Vad kan ni från skolan göra för att förhindra att detta sker?
– Det är en plats som är tillgänglig för allmänheten så att förhindra det går inte men vi vill gärna att boende i närområdet håller utkik. Vi har kontakt med föräldraföreningar och andra föräldrar så de ska veta vad som skett. Märker man något kan man höra av sig till oss på skolan så tar vi det vidare, berättar Camilla.

I polisanmälan rubricerades händelsen som ”Framkallande av fara för annan.” men polisen kan inte göra mycket.
– Det är omöjligt för oss att gå vidare i ärendet utan mer information, förklarar kommunpolis Sara Merbom och tillägger:
– Inkommer det dock bra uppgifter om händelsen så kan ärendet öppnas upp för vidare utredning.

Att gräva ner en trasig glasflaska i en sandlåda skapar en stor fara för att någon ska göra sig illa på den. Oavsett om det var avsikten eller ej.
– Vi kan konstatera att det är otroligt korkade individer som gör detta, säger Sara Merbom.