ÖSTRA KARUP 2025-02-28 KL. 05:48

En månads respit för ridklubben

Av Carina Nilsson

Styrelsen i Båstads ridklubb sitter kvar en månad till och förhoppningsvis hittar de nya personer som kan ta över styrelsearbetet.
– Går det inte så måste föreningen läggas ner, säger klubbens ordförande Marita Mårtensson.

En månads respit för ridklubben
Båstads ridklubb behöver hitta en ny styrelse inom en månad, annars kommer föreningen att läggas ner. Foto: Carina Nilsson

Båstads ridklubb höll sitt årsmöte den 26 februari. En viktig fråga var att få till en ny styrelse då bara två personer i den nuvarande styrelsen vill sitta kvar, och det saknades kandidater till de övriga posterna. Inför årsmötet var det ingen av föreningens 200 medlemmar som ville ta på sig uppdragen.

– Under årsmötet fanns det några personer som anmälde sitt intresse och vi fick in några förslag, säger Marita Mårtensson.

Det innebär att föreningen nu har en månad på sig att se om det går att bilda en ny styrelse med tillräckligt många medlemmar.

– Vi som sitter i styrelsen nu kommer att rodda skeppet som vanligt en månad till. Men jag hoppas verkligen att folk förstår allvaret med ekonomin och att vi får ihop en ny styrelse.

Föreningen kommer att hålla ett nytt möte i slutet av mars.

– Har vi ingen styrelse då så kommer föreningen att läggas ner, men det finns som sagt några intresserade personer så nu får vi se tiden an. Jag har informerat kommunen om läget och vi jobbar på som vanligt en månad till med allt från hästskötsel till att jaga sponsorer, säger Marita Mårtensson.