SPORT 2025-08-14 KL. 14:00

Årets blötaste utmaningar väntar på Bjäre

Av Peter Jakobsson

Helgen 23 och 24 augusti blir det blöta tävlingar på Bjäre. Med åren har det nu blivit en tradition att Torekov Swimrun och Torekov Open Water hålls dagarna efter varandra i slutet av augusti. Nu har även danskarna fått upp ögonen för havssimmet.

Årets blötaste utmaningar väntar på Bjäre
Swimrundeltagare kommer upp från en simetapp vid stranden i Båstad. Foto: Peter Jakobsson/Arkiv

Först ut på lördagen den 23 augusti är Torekov Swimrun som är ett lopp där deltagare i par springer och simmar om vart annat från Rivera till Torekov. Löpningen är på totalt 18,3 km på torra land och simningen 4,7 km i havet nära land. Det hela är uppdelat på 18 delsträckor och blir då många vändor upp och ner i vattnet.

Dagen efter på söndagen 24 är det dags för simtävlingen Torekov Open Water. Där simmar deltagarna från Kappelhamn på Hallands Väderö till morgonbryggan i Torekov. Totalt är det 3200 meter simning i öppet hav. De som vill kan ta en vilopaus på Vinga skär efter 1000 meter, sen är det en längre sträcka utan möjlighet till stopp eller vila som väntar innan målgång.

I Torekov Open Water simmar deltagarna från väderön till morgonbryggan, en sträcka på 3,2 kilometer. Foto: Pekko Svensson

Open Water har i år 10 årsjubileum medan Swimrun genomförs för åttonde året. Några uppehåll under pandemiåren behövdes inte då deltagarna inte är så många och utspridda under tävlingarna.

Årets upplagor av loppen blir precis som tidigare år, samma banor och samma upplägg.

– Vi behöver inte ändra på något som är så bra, säger arrangören Emma Jönsson.

De största entusiasterna anmälde sig till loppen för länge sedan men det finns fortfarande platser kvar om man bestämmer sig sent för att anta någon av utmaningarna. Emma tipsar om en kortare simsträcka på Open Water för det som vill prova på.

– Vi har en kortare bana på 1000 meter som går från morgonbryggan, ut runt de två närmsta skären, och tillbaka med målgång på samma brygga. Det är en bra variant för de som vill prova på. Det är trots allt ganska tufft att simma från väderön in till Torekov och en utmaning med att vara långt ute från land. Men kom gärna och prova på det korta loppet för att få en känsla av det, tipsar Emma. Anmälningar till det korta loppet kan göras ända fram till strax innan starten klockan 10 på söndagen.

Emma Jönsson är arrangören bakom både Torekov Swimrun och Torekov Open Water. Foto: Peter Jakobsson

Simtävlingen från väderön till morgonbryggan har börjat lockat många från grannlandet.

– Vi har många danskar som är anmälda till open water, nästan hälften av de anmälda hittills är danska. Tror det beror på att vi har en dansk som simmat i alla år och som är väldigt bra ambassadör för loppet hemma i Danmark. Det är väldigt kul att de kommer många danskar, säger Emma.

Åldrarna på deltagarna varierar men många är närmare medelålders.

– Det vore kul om det var lite fler yngre som kom till start i loppen, men det är oftare lite äldre, som är mitt i livet, som ägnar sig åt dessa konditionssporter, konstaterar Emma som fyllde 50 i somras och en stor löpentusiast.

Starten på Swimrun går som vanligt vid Riviera Hotel. Arkivbild från starten 2020. Foto: Peter Jakobsson

Loppen brukar locka en hel del publik, inte bara de tävlandes nära och kära.

– På Swimrun blir publiken ganska utspridd längs banan men på Open Water brukar många samlas runt målgången vid morgonbryggan.

Vinnare i Swimrun 2023 jublade när de sprang över mållinjen. Foto: Peter Jakobsson

Loppen är inte direkt väderberoende, sol eller regn spelar ingen roll för deltagarna som blir blöta oavsett väderlek. Men det finns ett väder som Emma inte vill ha.

– Blir det stark dimma kan vi inte genomföra Open Water för det blir farligt om simmarna inte kan se var de ska och våra funktionärer inte ser de som simmar. Men alla andra väder går bra, avslutar Emma som välkomnar alla som vill att komma och heja på de duktiga deltagarna på loppen.