SPORT 2025-06-19 KL. 22:20

Båstad ledde – men tappade

Av Robottext

I halvtid ledde Båstad matchen på bortaplan i division 5 Skåne norra i fotboll mot Munka Ljungby med 1-0. Men i andra halvlek jobbade sig Munka-Ljungby in i matchen, och kvitterade. Matchens slutresultat blev 1-1.

Båstad ledde – men tappade

– Vi börjar bra och tar också ledningen i första halvlek. Sedan tar Munka över och kvitterar rättvist i andra halvlek. För oss blir det till att använda sommaruppehållet för att komma tillbaka ännu starkare när höstsäsongen drar igång i augusti, kommenterade Båstads tränare Markus Arvidsson.

Det betyder att Båstad gick obesegrade från planen för sjätte matchen i följd, men det var också Båstads fjärde raka match utan seger.

Gästerna Båstad fick en bra start på matchen. Isak Andersson Sundblom slog till, redan i 18:e minuten. I 66:e minuten slog Anton Rosen till, och kvitterade för Munka Ljungby.

På tilläggstid blev Båstads Isac Uddling utvisad.

Nästa motstånd för Båstad är Klippan. Lagen möts lördag 9 augusti 13.00 på Örebäcksvallen. Men nu är det sommarlov för laget.