Av Peter Jakobsson
Nya krafter tar nu över skeppshandeln i Torekovs hamn. Oskar Stenberg, som även är hamnkapten, ska nu driva butiken tillsammans med pappa Magnus. Förutom båttillbehör, kläder och inredning blir det nu uthyrning av cyklar, vattenskidor, verktyg och annat. Daglig krabbfisketävling blir det också.
Det var till påsken 2021 som bröderna Jens och Jakob Olsson som öppnade skeppshandeln i Torekov, en filial till den butiken de drev i Ystad. Men pendlingen blev för jobbig för dem och de valde att lämna butiken vidare.
De som nu tar över är far och son, Magnus och Oskar Stenberg. Nu fräschar de upp den lilla butiken lite och har sett över vilket sortiment de ska ha. Hyllorna kommer fortfarande att innehålla båtsaker, kläder, flytvästar, viss fiskeutrustning, inredning med mer.
– Som båtägare kan man behöva köpa reservdelar och tillbehör till båtar. Fall-linor och olika schacklar och annat har vi inne, men allt annat kan beställas, säger Oskar och pekar på den tjocka katalogen som innehåller Nautecs sortiment med över 15 000 produkter.
– Vi kan få hem det mesta i Nautecs katalog på bara någon dag. Och vi är inte direkt dyrare än andra butiker, förklarar han.
Flytvästar finns såklart i en butik i hamnen. Foto: Peter Jakobsson
Sortimentet kompletteras nu med uthyrning av cyklar, flytvästar, fiskespön, vattenskidor, verktygslådor och annat nyttigt som en båtägare kan behöva.
– Vi har köpt in 60 hyrcyklar som vi erbjuder i sommar, säger Oskar.
Hyrglädje har införts. Bra och roliga saker att hyra helt enkelt. Foto: Peter Jakobsson
En rolig sak som skeppshandeln nu ska hålla i är en daglig krabbfisketävling.
– Man får komma in och visa sin fångst eller fota den så utser vi en vinnare varje dag som vinner en glass, säger Oskar och tillägger.
– Sen kommer vi även att utse säsongens bästa krabbfiskare som vinner ett presentkort.
Daglig krabbtävlig ska hållas i sommar. Foto: Peter Jakobsson
Krabbfiskeutrustning finns att köpa i butiken.
– Det finns mycket tångkrabbor runt hamnen så det kommer bli bra fiske i sommar, säger Oskar.
Magnus ”Manco” Stenberg kommer vara i butiken några dagar i veckan.
– Jag har precis gått i pension så nu har jag tid för detta. Det ska bli kul, men Lucas kommer vara den som finns mest i butiken, förklarar Manco.
Magnus och Oskar Stenberg inne i skeppshandeln som de nu tagit över. Foto: Peter Jakobsson
Oskar jobbar som hamnkapten i Torekov och har fullt upp med det.
– Skeppshandeln blir en sak vid sidan av för mig, men den har ju kopplingar till hamnarbetet, säger Oskar.
På utsidan har grabbarna fixat i ordning en ljugarbänk längs butiken.
– Där kan man sätta sig och dricka sin kaffe eller äta en glass och titta på allt som händer i hamnen, säger Manco.
Det är lite fix med huset innan butiken öppnar. Justera hängrännor stod på dagens agenda. Foto: Peter Jakobsson
Den nygamla skeppshandeln i Torekov kommer öppna 5 april.