Av Peter Jakobsson
Birgit Nilsson Festival stod för ännu en intensiv operavecka i Båstad. Mellan den 3 och 8 augusti bjöds det på många fler programpunkter än tidigare, flera nyheter och ett växande internationellt intresse. När festivalen avslutades med Wagners Den flygande holländaren på centercourten fanns drygt 3 000 personer i publiken.

Festivalgeneral Ingrid Lövkrona från S&E Backahill är nöjd med årets festival och konstaterar att arrangemanget fortsätter att utvecklas.
– Vi är mycket nöjda med helheten, bredden och samtidigt den konstnärliga höjden. Det var nästan dubbelt så många programpunkter under veckan.
Flera av programpunkterna på Ravinen och Birgit Nilsson Museum var mer eller mindre slutsålda. En av årets nyheter var familjedagen på museet, där barnföreställningen Lilla holländaren lockade en stor publik. Satsningen gav även de yngre besökarna en väg in i operans värld och blev ett lyckat tillskott till festivalprogrammet.
Nytt för i år var också organiserade bussresor till festivalen från Malmö via Lund och Helsingborg. Samtidigt märktes ett ökat intresse betydligt längre bortifrån. Fler internationella journalister än tidigare hade rest till Båstad och följde festivalen under flera dagar.
– Vi har haft fler internationella journalister än tidigare år och de har haft ett fullspäckat program. Det innebär såklart att vi har fått uppmärksamhet långt utanför Sveriges gränser, ända från bland annat Sydkorea och Australien. Det är kul!
Även bland publiken märktes fler långväga besökare, något arrangörerna ser som ett tecken på att festivalen börjar etablera sig allt tydligare även utanför Sverige.
– Det är vi otroligt nöjda med. De lokala samarbetena har också lyft festivalen ett snäpp och vi är jätteglada och tacksamma över det samarbetet.
Finalen på lördagskvällen var Den flygande holländaren av Richard Wagner. Svenska och internationella solister tog plats på centercourten inför drygt 3 000 åskådare. Föreställningen började i strålande solsken och när den sista akten framfördes hade mörkret lagt sig över tennisstadion.
Redan efter finaloperan riktades blickarna mot nästa år och det avslöjades att det då blir Puccinis Turandot som får avsluta Birgit Nilsson Festival. Föreställningen ges på Tennisstadion den 14 augusti 2027 och svenska stjärnsopranen Christina Nilsson gör då sin rolldebut som prinsessan Turandot, en roll som var en av Birgit Nilssons stora paradroller. Biljetterna har redan släppts och enligt Ingrid Lövkrona har försäljningen kommit igång.
– Det har faktiskt redan sålts biljetter, så det är jätteroligt, avslutar Ingrid.