Av Carina Nilsson
Företaget On Tower Sweden AB vill bygga en 60 meter hög mast mitt på Bjäre mellan Grevie kyrkby och Kvinnaböske.
Planerna har mött en rad protester och så gott som alla anser att en så hög mast förstör landskapsbilden och utsikten över Bjärehalvön. Många tycker också att masten hamnar för nära Båstad Montessoris skola och förskola.
Företaget On Tower Sweden har sökt bygglov för en mast på södra Bjäre. Masten behövs för att operatören TRE ska kunna säkerställa mobiltäckning i området när deras 3G-nät släcks ner, vilket kommer att ske innan år 2025 är slut. Det skriver telekomföretaget Cellnex i ett brev till Båstads kommun.
Företaget har undersökt flera platser – bland annat vattentornet och vattenreningsverket – samt ett stort antal privata fastigheter men har fått nej på alla förslag fram till det som nu är aktuellt, där en fastighetsägare kan tänka sig att arrendera ut mark. För att nå alla områden som behövs behöver masten komma upp i en höjd på 60 meter, skriver Cellnex.
Tjänstemännen på Båstads kommun anser dock att platsen är olämplig och har föreslagit nämnden att säga nej till planerna.
”Det allmänna intresset av rekreation, landskapsbild, fågelliv och naturmiljö bedöms därmed väga tyngre än intresset av att bebygga platsen med en 60 meter hög tele/radiomast.” skriver handläggaren.
Tomtplatsen utgör dessutom brukningsvärd jordbruksmark som är av stor betydelse för landets livsmedelsförsörjning, skriver handläggaren.
Protesterna mot planerna har inte låtit vänta på sig.
Båstads kommun har fått in ett stort antal synpunkter från både personer som omfattas av grannhörande och andra personer. Så gott som alla är negativa till mastens placering i sina brev till kommunen:
”Lindab har redan fått lov till sitt höglager och det måste vara en perfekt plats för en mindre mast om det ens behövs där?”
”…kommer en mast av denna storlek att dominera landskapet och allvarligt försämra den vackra och natursköna utsikten som både boende och besökare värdesätter så högt.”
En annan person som protesterar mot planerna skriver: ”Hela utsiktsbilden från Nötte backar och Gimlevägen kommer att påverkas negativt av en sådan byggnation. Enligt den detaljplan som råder på Klövervägen (området ovanför) så skall man vid byggnation ta särskild hänsyn till det utsiktskänsliga läget.”
”…vackra Bjäre är viktigt att bevara”
”Många skulle nog hålla med om att Nötte backar, med sina långa siktlinjer åt sydväst, är en av de vackraste platserna på Bjärehalvön. Om masten byggs skulle den deformera landskapsbilden.”
Höjden på 60 meter jämför bland annat med kyrktornet på Grevie kyrka som är 24 meter högt och Lindabs nya höglager som är 20 meter högt.
Flera av dem som motsätter sig planerna på en mast anser också att det finns risker med strålning från en 5G mast och tycker att mastens placering så nära en skola och förskola är olämplig.
Politikerna i miljö- och byggnadsnämnden tog inget beslut i ärendet vid sitt förra sammanträde utan återremitterade det till nästa möte. I slutet av maj kommer bygglovsärendet att behandlas på nytt.