Av Per Brolléus
Efter Avicii Arena så är nog tennisstadion i Båstad den mest prestigefyllda affären för Älmhultsföretaget Alfing.
– Jag kan lova att i sommar sitter man betydligt skönare när man kollar på tennisen, säger försäljningschefen Bertil Johnson. Hela arenan har dessutom fått en rejäl ansiktslyftning.

De var röda från början, plaststolarna på läktarna på centrecourten. Men efter att stolarna tjänstgjort som sittunderlag för hundratusentals tennisfantaster i 25 år så var det i våras dags för ett byte. Uppdraget gick till Älmhultsföretaget Alfing där försäljningschef Bertil Johnson är riktigt stolt över hur bra det kommer bli.
– De nya stolarna är formsprutade och har en helt annan karaktär än de gamla. Är betydligt mjukare att sitta på och oavsett om det är varmt eller kallt så ska de vara lika behagliga att sitta på.
De nya sandbeige stolarna är monterade i ett slags sektioner.
– Det gör att vi lättare kan bygga om arenan om det behövs, berättar Victor Hägerström som höll i logistiken när de gamla skulle bort och de nya skulle in.
– Logistiskt gick det väldigt bra att byta, menar Bertil Johnson som har erfarenhet från ett bygge som var betydligt mer avancerat att få ordning på.
– Vi bytte 12 500 stolar i Avicii Arena, då var minutschema på när vi fick komma in och jobba eftersom hela arenan totalrenoverades.
Efter Avicii Arena är tennisstadion i Båstad den mest prestigefyllda affären som Alfing gjort.
– Vi har ju gjort Catena Arena i Ängelholm, fotbollsarenan i Falkenberg och Vallarnas friluftsteater. Men just tennisen i Båstad är ju något som alla känner till, menar Bertil som berättar att Alfing söker sig mer och mer ut mot stora arenor i såväl Norden som Tyskland. Bland annat har man gjort läktarstolar till danska Bröndbys hemmaarena.
Totalt har Alfing levererat 5 500 nya stolar till Båstad. Av dessa är ett 60-tal till hedersläktaren med en lyxigare komfort.
Alfings mest unika produkter handlar om teleskåpläktare som kan skjutas ihop och mer eller mindre ”försvinna”.
– Men några sådana har vi inte satt i Båstad.
De gamla stolarna skänktes till föreningar som ville ha. Flera tennisklubbar var och hämtade stolar och även någon fotbollsförening. Perstorp fick stolar, men har stött på problem när man ville sätta upp dessa från den egna kommunen.
– Det handlar om bygglov som inte är klart, förklarar en företrädare för klubben.
Även Båstad GIF har hämtat rader med stolar för att sätta upp vid sin fotbollsplan.
– Ska bli riktigt kul att komma ner till Båstad under tennisveckorna och se allt in action, säger Bertil Johnson och berättar att han tar med sig ett stort gäng Alfing-anställda från fabriken i Älmhult.
– Båstadtennisen är ett landmärke, vi är väldigt stolta att vara en partner här.