BÅSTAD 2026-10-08 KL. 13:00

Hundarna tar plats i biosalongen – Scala testar hundbio

Av Peter Jakobsson

Det är inte bara tvåbenta besökare som är välkomna när Scala i Båstad testar ett nytt koncept. För första gången blir det snart hundbio, där mattar och hussar får ta med sig sina fyrbenta vänner in i salongen.

Hundarna tar plats i biosalongen – Scala testar hundbio
Hundbio betyder att det är film för husse och matten men hunden är också välkommen. "Tror folk vet om deras hund passar för en sång här grej", säger Hannes. Foto: Peter Jakobsson

Hundar brukar knappast stå på gästlistan på en biograf. Men på Scala i Båstad blir det snart ändring på det. Den 11 oktober arrangeras hundbio för första gången. Biografägaren Hannes Gerhard har funderat på idén länge.

– Jag var på hundbio i Göteborg för några år sedan. Sedan har jag tänkt på det i många år och folk har också frågat efter det, säger han.

Genom åren har han fått önskemål om olika typer av specialvisningar, bland annat bio där besökarna kan sticka samtidigt. Hundbion har däremot hängt kvar som en idé. När filmen Heart of the Beast, med Brad Pitt och en hund i centrala roller, dök upp föll bitarna på plats.

– Då tänkte jag bara: Nu är det läge! Det är egentligen tillfälligheten som har gjort att det blir just nu, förklarar Hannes.

Hundbio betyder dock inte att filmen i första hand är tänkt för hundarna. Det handlar snarare om en hundvänlig visning där djuren får följa med sina ägare. Även den som kommer utan hund är välkommen, under förutsättning att man accepterar att bioupplevelsen kan innehålla ett och annat skall.

– Man får ju inte klaga om det är någon hund som låter lite. Det blir lite konstigt om man går på hundbio och gör det, säger Hannes.

Hannes tänker att det kanske blir runt 20 hundar i salongen under visningen. Efter premiärvisningen vet han om det gick bra med alla jyckarna. Foto: Peter Jakobsson
Hannes tänker att det kanske blir runt 20 hundar i salongen under visningen. Efter premiärvisningen vet han om det gick bra med alla jyckarna. Foto: Peter Jakobsson

För att det inte ska bli alltför trångt har ett 30-tal stolar spärrats och maximalt 50 biljetter säljs. Hannes räknar med betydligt färre hundar än människor i salongen.

– Om man hade sålt 80 biljetter kanske det hade blivit 40 hundar. Det kanske blir för mycket. Nu kanske det på sin höjd kommer 20 och då blir det hanterbart.

Under visningen blir ljudet något lägre än vanligt och belysningen svag, men inte helt släckt. Små hundar får sitta i knät medan övriga får hålla till på golvet framför eller under stolen.

Att föreställningen börjar redan klockan 17 är också genomtänkt.

– Då hinner folk ta en lite längre promenad med hunden innan, så att den har gjort sina behov och kanske är lite sömnig. Och så blir det bio.

Hannes hoppas att de fyrbenta gästerna ska vara lika snälla som Ozzy som testade hundbio lite i förväg. Foto: Peter Jakobsson
Hannes hoppas att de fyrbenta gästerna ska vara lika snälla som Ozzy som testade hundbio lite i förväg. Foto: Peter Jakobsson

Enligt Hannes egna efterforskningar är hundbio fortfarande ovanligt i Sverige och han har inte hittat någon biograf i Skåne som regelbundet arrangerar det.

– Det är lite konstigt tycker jag, för det är en jäkligt cool grej. Hundälskare är ju ofta väldigt sociala, både hundarna och människorna, avslutar Hannes.