BÅSTAD 2026-10-09 KL. 15:24

"Kan du, då kan jag också" – nu får amatörerna ta plats

Av Peter Jakobsson

Konst behöver inte vara något för ett fåtal utvalda. Det vill Båstads kommun visa genom en ny utställning där 15 lokala amatörkonstnärer får chansen att visa upp sina verk. Förhoppningen är att fler ska våga plocka fram sin egen kreativitet.


I utställningen "Konst för alla" är det amatörers konst som visas upp. Foto: Peter Jakobsson

I bibliotekets galleri i Båstad samsas färgstarka målningar, teckningar och skulpturer. Bakom verken står 15 personer från kommunen som nu får möjlighet att visa sin konst för en större publik.

Utställningen är kommunens initiativ och ett av bidragen till Båstads kulturnatt den 10 oktober.

– Vi har sökt efter människor som skapar någon form av konst och som är folkbokförda i Båstads kommun. Intresset har varit stort, berättar Nina Falk, utvecklingsledare inom konst och kultur på kommunen.

Konst på utställningen "Konst för alla" på biblioteksgalleriet. Foto: Peter Jakobsson
Konst på utställningen "Konst för alla" på biblioteksgalleriet. Foto: Peter Jakobsson

Bland deltagarna finns både yngre och äldre, med varierande erfarenhet av att skapa konst. De flesta är amatörer, medan några har kommit lite längre i sitt konstnärskap.

Varje deltagare har fått bidra med upp till tre verk. I stället för att samla varje konstnärs arbeten för sig har kommunen valt att blanda dem för att skapa variation i utställningslokalen.

– Det är mycket roligare för ögat när det är blandat, säger Nina Falk.

Några skulturer finns på utställningen. Foto: Peter Jakobsson
Några skulturer finns på utställningen. Foto: Peter Jakobsson

Men utställningen handlar om mer än att bara fylla bibliotekets väggar med konst. Nina Falk hoppas att den ska få fler att upptäcka glädjen i att skapa.

– Konsten kan bli lite elitistisk. Många känner att det är något som finns där borta och inte är till för dem. Men så är det verkligen inte.

Hon menar att möjligheten att ställa ut kan stärka både självkänslan och självförtroendet hos dem som deltar. Samtidigt kan besökarna inspireras att själva börja skapa.

– På det här sättet kan fler känna att: kan du, då kan jag också.

Nina Falk har själv en bakgrund inom socialt arbete och ser ett värde i att låta fler människor uttrycka sig genom konsten.

– Människor får uttrycka sin kärlek till konsten och kreativiteten. Det tycker jag är väldigt fint.

"Välkomna!" hälsar Nina Falk. Foto: Peter Jakobsson
"Välkomna!" hälsar Nina Falk. Foto: Peter Jakobsson

Verken är inte till salu på utställningen, men besökare som är intresserade av en konstnärs arbeten kan i vissa fall få kontaktuppgifter.

Utställningen öppnar i samband med kulturnatten den 10 oktober och kan därefter besökas under bibliotekets öppettider.