Av Peter Jakobsson
Båstadbon och tennisledaren John-Anders “Jonte” Sjögren är död.
Jonte Sjögren, en av de starkast lysande personerna bakom det svenska tennisundret, har gått bort vid 86 års ålder. På tisdagseftermiddagen somnade in efter en längre tids kamp mot Alzheimers sjukdom, rapporterar Expressen.
Jonte Sjögren var under många år en central kraft i svensk tennis storhet. Han tränade Mats Wilander under hans mest framgångsrika år och ledde även svenska Davis Cup-laget under två perioder.
Ett av de mest minnesvärda ögonblicken kom 1994, då han som Davis Cup-tränare var med och förde Sverige till ännu en titel, med Stefan Edberg, Magnus Larsson, Jan Apell och Jonas Björkman i laget. Hans betydelse sträckte sig långt utöver de sportsliga resultaten – han var en av dem som satte standarden för vad hårt arbete och professionalism i svensk tennis innebar.
Sonen Johan Sjögren beskriver sin far med värme och en tydlig vilja att hans personliga värden ska leva vidare. I samtal med Expressen betonar han att familjen alltid var viktigast. “Jag vill framför allt att han ska bli ihågkommen som en familjefar. För barn, barnbarn och släkten. Det är det viktigaste”, säger han och lyfter samtidigt fram faderns passion för idrotten. “Han älskade sport, idrott och tennis. Och framför allt svensk tennis.”
Trots sjukdomen förblev Jonte Sjögren fysiskt aktiv länge och följde tennisen med stor entusiasm, inte minst hemma i Båstad. Han missade knappt en match på tv och var, fram till förra sommaren, en trogen besökare på Swedish Open – numera Nordea Open.
Enligt sonen har han knappt missat en centercourtsmatch de senaste tio åren och han fortsatte ha tät kontakt med gamla stjärnor som Mats Wilander, Anders Järryd och Joakim Nyström.
