SPORT 2025-06-02 KL. 18:51

Ilska efter nattligt sabotage på golfklubb

Av Rickard Gustafsson

Sönnertorps GK har utsatts för ett illasinnat sabotage. Okända gärningspersoner har gjort rivstarter med ett tvåhjuligt motorfordon och förorsakat långa och djupa sår på flera greenområden.
– Greenerna är det viktigaste som finns på en golfbana, suckar Andreas Gustavsson, delägare och pro på klubben.

Ilska efter nattligt sabotage på golfklubb
Vackert belägna Sönnertorps GK har haft ovälkomna gäster som saboterat fyra av anläggningens greener. Foto: Rickard Gustafsson

Okända gärningspersoner, på moped eller mindre crossmotorcyklar, vandaliserade i helgen fyra greener på 12-hålsanläggningen Sönnertorps GK.

Enligt Andreas Gustavsson är det spår efter minst två fordon och sabotaget ägde rum under natten till söndag den 1 juni.

– Det måste ha varit på natten, för vi vet att det var folk här i lördags kväll och spelade runt 21.30. Vi har pratat runt med grannar och närboende, men det är ingen som sett eller hört någonting.

Vandaliseringen har skett på hål 1 och 5 samt på puttinggreen och övningsgreen och händelsen är anmäld till både polis och försäkringsbolag.

– Allt är försäkrat, men självrisken är ju betydande. Det är så jäkla irriterande för banan var i riktigt bra skick, säger Bert Gustavsson som äger och driver banan tillsammans med sonen Andreas.

Andreas Gustavsson visar upp en av skador som finns på den stora långsmala första greenen på Sönnertorps GK. Foto: Rickard Gustafsson

Ett av flera djupa sår i puttinggreenen vid klubbhuset på Sönnertorps GK. Foto: Rickard Gustafsson

Skadorna ska nu skärskådas mer detaljerat för att få fram en åtgärdsplan med målsättningen att snarast återställa greenerna till ursprungligt skick.

– Däckspår tar lång tid att reparera och det beror lite på hur djupa såren är. På några ställen kanske det går att dressa upp med sand och lägga i gräsfrön, medan vi på andra ställen kommer att behöva ersätta med nytt gräs, förklarar Andreas och säger att det är omöjligt att svara på hur stor reparationskostnaden blir.

Sabotaget kommer vid den absolut sämsta tiden för klubben – rent ekonomiskt.

Högsäsongen har precis inletts och att inte kunna presentera en bana i bästa skick, när golfturisterna väller in på Bjäre, är naturligtvis olyckligt.

– Greenerna är det viktigaste som finns på en golfbana. Både medlemmar och gäster förväntar sig att greenerna ska vara bra. Vi har en ganska kort golfsäsong i Sverige och vi har två månader från nu och framåt där pengarna, rent krasst, ska dras in, säger Andreas Gustavsson och berättar att den korta och intensiva sommaren står för drygt 80 procent av klubbens årliga gästintäkter.

Andreas Gustavsson visar upp en av skadorna som finns på den stora långsmala första greenen på Sönnertorps GK. Foto: Rickard Gustafsson

Klubben har tidigare drabbats av småinbrott och stölder av robotgräsklippare, men aldrig vandalisering.

– Problemet är ju att man inte vet om de här vandalerna kommer tillbaka. Banan är vårt varumärke och det är svårt att säga hur mycket det här kommer att påverka oss, säger Andreas Gustavsson.

Ute på banan träffar tidningen Carl-Gustaf Hermansson, Kent Andersson och Sven-Ove Larsson, några av klubbens cirka 500 medlemmar.

De kan inte förstå hur någon kan finna nöje i att förstöra anläggningen.

– Det är bedrövligt! Det finns ingen vinning i det här och de har bara haft för avsikt att sabotera och fördärva. Hemskt tråkigt, säger Carl-Gustaf Hermansson.

Carl-Gustaf Hermansson, Kent Andersson och Sven-Ove Larsson är samtliga medlemmar på Sönnertorps GK och är milt uttryckt bedrövade och förbannade på att vandaler gett sig på deras bana. Foto: Rickard Gustafsson