VÄSTRA KARUP 2025-09-08 KL. 18:52

Skatteverket slår till mot ökände hyresvärden

Av Per Brolléus

Den ökände hyresvärden Lars Jacobsen, som Bjäre NU tidigare skrivit om för sina misskötta fastigheter i Västra Karup, får nu ett tungt slag från Skatteverket. Tidningen Hem & Hyra avslöjar att myndigheten har dragit in F-skatten för flera av hans bolag – vilket gör det betydligt svårare för honom att driva vidare bostadsverksamheten.

Skatteverket slår till mot ökände hyresvärden

Bjäre NU har tidigare berättat om Jacobsens hyreshus i Västra Karup, där hyresgäster vittnat om allvarliga problem med underhåll, brister i skötsel och en hyresvärd som inte tagit ansvar.

Enligt Hem & Hyra, som länge följt Jacobsen, har hans bolag förekommit på listan över Sveriges 25 värsta hyresvärdar där Jacobsen intog en föga hedersvärd tredjeplats. Tidningen har rapporterat om hyresgäster som levt med råttor i sina lägenheter, golv som rivits upp och aldrig lagats – och i ett fall hittades till och med en slaktad hare i ett av hans hus.

Skatteverkets senaste beslut grundar sig i att ett av Jacobsens jordbruksföretag gått i konkurs med en skatteskuld på 12 miljoner kronor. Eftersom han ensam äger flera fastighetsbolag, däribland L. Jacobsen Fastighets AB som står bakom huset i Västra Karup, har även dessa blivit av med sin F-skatt.

– Det är många i samhället som sätter högt värde på F-skattsedeln så den har blivit någon form av kvalitetsstämpel, säger Marie Eriksson, rättslig expert på Skatteverket, till Hem & Hyra.

Jacobsen själv kallar beslutet ”orättssäkert” och har överklagat, men förvaltningsrätten i Malmö har redan gått på Skatteverkets linje.

För hyresgästerna i Västra Karup betyder det att deras redan hårt kritiserade värd nu riskerar att få ännu svårare att driva sin verksamhet vidare.

Vid en enkel googling kan man konstatera att det har rapporterats om Lars Jacobsen och hans beteende som hyresvärd vid mängder av olika tillfällen i en rad olika media. Bland annat har gurkodlaren, som han ofta kallas, misskött sina fastigheter och därigenom sina hyresgäster på en rad av orter i Skåne. Lars Jacobsen och hans hyreshus har därigenom blivit en följetong i skånska medier.