BJÄRE 2026-09-14 KL. 10:07

Lite framåt för S i kommunen: "Vi har ny bra energi"

Av Peter Jakobsson

I valet till kommunfullmäktige i Båstad gick Socialdemokraterna fram med nästan en procentenhet och ligger kvar som det näst största partiet.

Lite framåt för S i kommunen:
Socialdemokraterna i Båstad var samlade för valvaka som blev utdragen i väntan på resultat. Men i Båstad ser de nu att de ökat. Foto: Privat, Grafik: Valmyndigheten

När 9 av 10 distrikt är räknade får S 18,0 procent av rösterna vilket räcker till 7 mandat av 37 i kommunfullmäktige.

– Vi är tacksamma för att vi ökade lite. Med tanke på att V ökade en hel del så kanske det är röster från oss som gått dit och då är det ännu roligare att vi ändå ökade själva, kommenterar Socialdemokraternas förstanamn Ingela Stefansson.

I två mandatperioder har Samverkan för Bjäre (M, S, L och KD) styrt kommunen tillsammans. Deras totala mandat räcker även nu gott till att få en ny majoritet i kommunfullmäktige.

– Exakt hur vi ska organisera oss framöver får vi se men vi har sagt att vi kan fortsätta med de partierna. Sen är det M som största parti som får hålla i taktpinnen, förklarar Stefansson.

På riksdagsplanet backade S och där är det parlamentariska läget klart mer jämt och ovisst innan onsdagsrösterna räknats. Att S går framåt i Båstads kommun tro Ingela Stefansson handlar om deras engagemang och driv i valarbetet.

– Vi har fått in nya personer som bidrar med ny energi, sen har vi varit ute i byarna och lyssnat in folk, knackat dörr och för resonemang. Det verkar gjort avtryck och jobbet verkar ha lönat sig, summerar Stefansson.