Av Peter Jakobsson
När Måns Zelmerlöws liv rasade samman våren 2025 var det inte rampljuset eller storstäderna han sökte sig till. Det var Kattvik.

I den nya självbiografin När allt faller berättar han om den offentliga skilsmässan, rättsprocesserna och anklagelserna som förändrade hans liv. Men mellan de mörkaste kapitlen finns också en annan berättelse om havet, klipporna och sommarhuset på Bjäre som blev hans fristad.
Boken är skriven som en dagbok och kretsar främst kring det turbulenta året efter separationen från exfrun Ciara Janson. Zelmerlöw återkommer gång på gång till Kattvik, där han beskriver hur han och familjens tidigare nanny Lauren söker skydd undan mediestormen och försöker förstå vad som egentligen hänt. Han kallar sommarhuset deras ”skyttegrav” under den svåraste tiden.
För den som känner Bjäre är miljöerna välbekanta. Promenaderna vid Laholmsbukten, kvällarna i Kattviks hamn och klipporna vid Hovs hallar blir återkommande kulisser när telefonen ringer oavbrutet från advokater, arrangörer och journalister. Boken berättar inte bara hur dramat utvecklas, utan också vilken betydelse platsen får för hans återhämtning.
Samtidigt är Kattvik långt mer än en tillflykt. Zelmerlöw väver in barndomsminnen från byn och berättar med stor värme om somrarna då han drev sitt första lilla företag, en biltvätt på grusvägen mot hamnen. Han beskriver Kattvik som ”paradiset på jorden” och låter den idylliska fiskebyn bli en motpol till den kaotiska vuxenvärlden.
Även Båstad får en tydlig roll längre fram i berättelsen. När Zelmerlöw står inför en sommar utan barnen beskriver han hur han behöver något att arbeta med för att hålla tankarna i schack. Möjligheten dyker upp att göra om en del av tennismuseet i Båstad till vinbar och han tackar ja. Vinbaren blir enligt boken en succé från första dagen, med både Båstadbor och turister som gäster. Arbetet blir samtidigt ytterligare ett sätt att hantera den svåra situationen och fylla dagarna med något konkret.
I en intervju med Dagens Nyheter säger Måns Zelmerlöw att boken aldrig började som ett bokprojekt utan som terapi.
– Jag hade aldrig skrivit förut. Men när allt var som värst uppmuntrades jag att börja skriva dagbok och snart märkte jag hur terapeutiskt det var.
Han betonar också att syftet inte varit att få upprättelse.
– Jag har försökt vara minst lika självrannsakande som kritiserande när jag skrivit, säger han till DN.
I boken tar han öppet ansvar för både otrohet och kokainbruk, samtidigt som han konsekvent nekar till att ha varit våldsam mot sin exfru. Misshandelsanmälan lades senare ner utan åtal. Ciara Janson har genom sin advokat avböjt att kommentera boken och uppgett till Dagens Nyheter att hon anser det anmärkningsvärt att den getts ut utan att hon fått ta del av innehållet i förväg.
Trots att berättelsen handlar om ett mycket offentligt fall blir den lokala känslan för Bjärebor oväntat stark. När mycket annat försvinner ur Zelmerlöws tillvaro finns Bjäre kvar. Kattvik blir platsen där han söker lugn och försöker hitta tillbaka till sig själv, medan vinbaren i Båstad blir något konkret att fylla dagarna med när livet förändrats i grunden.
Boken När allt faller av Måns Petter Zelmerlöw släpptes 2 september som inbunden bok. Ljudboken släpps den 23 september.