BJÄRE 2026-11-04 KL. 12:00

Oväntat låga kostnader för barnplaceringar frigör miljoner

Av Peter Jakobsson

Kostnaderna för placeringar av barn och unga i Båstads kommun har blivit betydligt lägre än väntat under året. Nu vill kommunen flytta två miljoner kronor från socialnämnden till vård- och omsorgsnämnden.

Oväntat låga kostnader för barnplaceringar frigör miljoner
Båstads kommun kan flytta två miljoner kronor från socialnämnden till vård- och omsorgsnämnden sedan kostnaderna för placeringar av barn och unga blivit lägre än väntat. Foto: Rickard Gustafsson/Arkiv

Socialnämnden räknar med ett budgetöverskott på 15 miljoner kronor för 2026, enligt prognosen efter augusti. En bidragande orsak är att kostnaderna för placeringar av barn och unga blivit lägre än budgeterat. Det framgår av protokollet från socialnämndens sammanträde den 22 oktober.

Hittills under året har kommunen inte haft några kostnader för placeringar inom institutionsvården. Även den genomsnittliga dygnskostnaden för andra placeringar har varit lägre än beräknat.

Samtidigt har volymerna inom vård- och omsorgsnämndens verksamhet förändrats. Kommunstyrelsen har därför föreslagit att två miljoner kronor flyttas mellan nämnderna.

Socialnämnden har beslutat att minska sin budget för placeringskostnader med motsvarande belopp, under förutsättning att kommunfullmäktige godkänner omfördelningen.