Av Rickard Gustafsson
En stor polisinsats ägde rum på järnvägsstationen i Laholm under onsdagskvällen. Enligt vittnen stormade poliser in i väntsalen och övermannade två tonårspojkar. Polis och åklagare har lagt locket på och det är oklart vad brottsmisstankarna rör sig om.
Ett stort antal poliser genomförde tidigt på onsdagskvällen en riktad insats mot personer som uppehöll sig vid stationen i Laholm.
Ett vittne LT talat berättar att det var ett tiotal poliser på plats, både uniformerade och civila.
– Jag såg fem målade polisbilar, tre civila polisfordon samt en hundförare på platsen.
Polismännen ska ha rusat in i väntsalen och uppmanat pojkar i yngre tonårsåldern att lägga sig ned på golvet. Tumult ska ha uppstått då åtminstone en av pojkarna gjorde kraftigt motstånd.
Polisen vann brottningsmatchen och försåg pojkarna med handfängsel innan de forslades ut till polisbilar för att föras till arresten i Halmstad.

En av de gripna tonårspojkarna för bort av två polismän. Foto: Privat
Under torsdagen har tidningen talat med både Laholmspolisen och Krimjouren. Det bekräftas att en insats ägt rum men inte ett ord yppas om den utredning som pågår. Alla frågor hänvisas till åklagare.
Assistentåklagare Paula Bredehorst Carlsson är inte heller hon intresserad av att kommentera insatsen.
– Det finns tyvärr inte så mycket jag kan berätta. Vi har en pågående utredning som är i ett känsligt läge och jag kan inte lämna ut någon information i nuläget, skriver Paula Bredehorst Carlsson i ett mejl till Laholms Tidning.
Uppgifter till Aftonbladet på torsdagskvällen gör dock gällande att tre minderåriga frihetsberövats efter att oroliga föräldrar till en av pojkarna ska ha slagit larm till polisen.
Pojken ska först ha befunnit sig på ett tåg i Göteborg och föräldrarna fick kort därefter veta att han var på väg söderut mot Lund.
Vid frihetsberövandet ska en av pojkarna ha burit ett skarpt vapen, enligt Aftonbladet.
– De misstänks för grovt vapenbrott och förberedelse till mord, säger polisens presstalesperson Christian Brattgård.
