DEBATT 2026-05-09 KL. 15:00

Debatt: När får vi en ny flyglinje till Bromma?

Av Per Brolléus

Båstad-Brommabon Peter Salomons debattartikel om flyget.

Debatt: När får vi en ny flyglinje till Bromma?
Foto: Peter Jakobsson och Peter Phillips

Vart är du på väg? En synbarligen ändlös vandring förbi butiker och näringsställen med landets högsta priser på allt från parfymer till räkmackor. För att inte tala om stycksakerna på godishyllan. Innan du kommit så långt, och nästan svimmat av kilopriset, har du erlagt en ansenlig avgift för buss, pendeltågstillägg, expresståg eller taxi.

Nåväl, slutligen framme vid de ensliga gaterna på Arlanda flygplats. Tid är pengar och förbrukas vid bagage- och säkerhetshantering som delas med resenärer från hela världen. Glöm inte att packa ner reservtid.

Är du uppfödd med Bromma flygplats och inrikesflygets charm inordnas du numera i SAS hierarkiska värld. Oavsett om du ska till NY eller Ängelholm. Arlanda är inte anpassat för mindre flygplan och bording till bussen sker självklart i rangordning, dock till viss munterhet, då denna ordning är fullständigt upplöst när alla rusar mot flygplanet.

SAS har lärt sig att ta betalt för det mesta under en flygresa enligt alla flygbolags förebild, Ryanair. Med SAS höga biljettpriser kombinerat med begränsat platsutbud befästs SAS monopol inom ett krympt svenskt inrikesflyg.

SAS är inte ensamt om att ha urvattnat tillgången på flyg och flygplatser – Swedavia och indirekt staten har knappast underlättat för verksamheten. SAS vd är likväl missnöjd och klagar "Använd flyget eller förlora det". Kostymen är tydligen för stor för den svenska marknaden.

Resultatet blir förödande för ett geografiskt stort Sverige om flygplatser stängs och flyglinjer läggs ned. Regeringen har klokt nog avvaktat med att stänga Bromma flygplats – för vem vet hur ser världsläget ut, eller för den delen flyget, om 10-15 år?

Kloka kommuner i NV Skåne ville inte avhända sig de möjligheter som flyget innebar för sin region när Swedavia lämnade Ängelholms flygplats. Fler regioner och kommuner har valt att ge både flygtrafiken och sina kommuner nytt liv tillsammans med attraktiva Bromma flygplats. Västflyg och Brommaflyg med destinationer som Trollhättan, Växjö och Visby och i dagarna nya Skåne Aviation från Sturup/Malmö.

Foto: Peter Jakobsson
Foto: Peter Jakobsson

Tillgängligheten för hela samhället skulle förbättras avsevärt med en flyglinje mellan NV Skåne och Bromma. Att nå Stockholms alla stadsdelar med kollektivtrafik kan inte överskattas, vilket många kan bekräfta. Flyglinjen bör kunna drivas i privat regi med stöd inledningsvis från näringslivet, regionen och kommunerna. Med tanke på SAS monopolställning och Arlandaproblematiken borde förutsättningarna vara gynnsamma.

Tåget är ett osäkert alternativ när avståndet är långt. Vem vill ta risken att lämnas på spåret i 40 graders hetta eller kyla och att bajsa i en hink? Visst ett bra sätt att testa om du passar in i Robinson konceptet, men tveksamt som affärsidé.

Förväntningarna på en flyglinje mellan Ängelholm och Bromma ligger i luften, men vem tar upp den fallna manteln? Var hittar vi initiativtagare till denna typ av projekt. Blickarna faller på bröderna Paulsson som förvandlade Bjäre från jordbruksbygd till en attraktiv mötesplats för både fastboende och sommargäster. Deras skapelse, PEAB, ett av Sveriges största byggföretag, har haft en enorm betydelse för Bjärehalvöns utveckling. Hos PEAB finns kraften och initiativförmågan men även grundarnas altruism.

Peter Salomon

Bromma & Båstad