Av Johan W Jönsson
Det har varit en fin säsong för Förslövs IF herrseniorer. Såväl A-laget som B-laget vann sin serie. I division 6 gick de röda igenom säsongen obesegrade.
– Att vi fått ihop gruppen på ett så bra sätt har varit nyckeln, säger tränaren Hans Wennström.

På 20 matcher blev det 17 segrar och tre oavgjorda för Förslövs IF i division 6 nordvästra. Laget har gjort flest mål (79) och släppt in minst (12). Seriesegern säkrades med tre omgångar kvar.
– Vi har fått till en bra stämning. Jag och mina ledarkollegor kom som nya inför säsongen. Killarna har varit på tå och tagit till sig. Vi har fått till det här att alla kämpar för varandra, säger Hans.
En annan framgångsfaktor har varit att truppen fått vara skadefri. Det har gjort att det varit god kontinuitet i laget. När man då redan hade seriens bästa trupp var förutsättningarna bra.
– Målsättningen inför säsongen var topp-tre. Sedan är det alltid svårt att veta var man står i en ny serie. Vi trillade ur förra säsongen och man vet inte riktigt vilka som kommer och tränar.
Laget har varit ungt. Den äldsta spelaren är 32 år gammal. Medelåldern i division 6-laget har varit 22 år. Det gör att det finns stor utvecklingspotential i gruppen.
– Exakt! Sedan blir det alltid en utmaning att spela en division högre med unga killar. Men jag är inte särskilt orolig. Vi kommer fixa det också, även om tempot blir lite högre.
Västra Karup slutade tvåa i tabellen. De får kvala tillsammans med Strövelstorp och Salamis. Poängmässigt är det ett gatt ner till Rössjöholm och Skälderviken på femte- och sjätteplats.
– Serien är väldigt skiktad. De sex främsta lagen är för bra för de andra. Jag tror att det hade varit mer utvecklande med en division 7-serie för lagen på nedre halvan.
Är det något du är extra nöjd med i det egna spelet?
– Jag gillar att verkligen spela boll och jag uppskattar att spelarna tagit till sig av våra instruktioner att inte tjonga. Vi rullar boll och alla ska vara delaktiga i spelet.
– Det bästa försvaret börjar med anfall. Vi har börjat tidigt med hög press för att snabbt återerövra bollen. Sedan har vi haft bra fördelning på målskyttet. Flera har klivit fram och bidragit.

Guldhattarna åkte så klart på när Förslöv firade seriesegern. Foto: privat
Skytteligan vanns av Salamis Jonas Lendrén på 22 baljor. Förslövs Anton Ågren kom tvåa på 15. Tim Hansson gjorde nio mål på 15 matcher, Philip Nilsson åtta och Hampus Henrysson sju.
– Det har varit trivsamt att ha flera målskyttar. De äldre seniorerna har tagit ett stort ansvar. De har varit goda föredömen och välkomnat juniorerna. Det har utvecklat hela laget.
Några som stuckit ut speciellt under säsongen?
– Ja, det har det varit. Vi har haft väldigt bra driv på innermittfältet och på mittbacken. Utan att gå in på några namn så har vi varit starka centralt i banan, säger Wennström.
Som det ser ut nu verkar Förslöv få behålla truppen till nästa säsong. Det har dessutom redan hört av sig spelare utifrån angående provspel.
Vad har ni för möjligheter i femman nästa säsong?
– De är goda. Det hänger givetvis på vilken femma vi hamnar i. Men ett stabilt mittenlag skulle vi mycket väl kunna bli. Det är viktigt att inte sätta ribban för högt men inte för lågt heller.
Hans Wennström har tränat Förslöv tillsammans med Ronny Nilsson och Stefan Gustafsson. Den sistnämnda lämnar för att bli ledare i Vejby. Målvaktstränaren Jörgen Folkesson täcker upp.
Seriesegern firas med lagfest på lördag. Därefter blir det såväl provträningar som gåsaboll innan den lyckade säsongen 2023 kan läggas till handlingarna.