Av Peter Jakobsson
Efter ett överraskande stort intresse för naturmålningarna av Axel Thorenfeldt förlängs nu utställningen i Fabriken i Torekov och kompletteras med många nya målningar.
– Otroligt kul med responsen! Nu är halva utställningen helt ny och värd ett nytt besök, säger galleristen.

I sommar har Axel Thorenfeldt sin femte separatutställning hos Galleri Torekov där det visas ett antal nya verk, samt bilder ur boken ”Kustfåglar”. När de hade vernissage för utställningen den 26 juli var det kö utanför och en rusning när dörrarna öppnade.
– Folk kom in och köpte tavlor direkt, utan att ta reda på vad de kostar. Det var som att det var en utförsäljning med rea eller nåt. Men det visar bara hur många som uppskattar Axels konst, säger Carolina de Abreu Sundin som driver galleriet tillsammans med Gustav de Abreu Sundin.
Axel Thorenfeldt, född 1998, är konstnär, illustratör och biolog bosatt i Lund i Skåne, som växte upp på en liten bondgård på den norska ögruppen Hvaler vid gränsen till Bohuslän och Norra Kosterhavet. Där sögs han tidigt in övärldens dramatiskt skiftande årstider – ljuset, klipporna, vinden, vattnet och framför allt fågellivet. Genom att studera och teckna naturen lärde han sig att hantera blyerts och akvarellfärg, som han idag arbetar mest med.
– Han är bara 27 år gammal och autodidakt vad gäller måleriet men har seglat upp som en av de ledande naturmålarna, berättar Gustav.
Den inledande responsen på utställningen, samt att så mycket såldes, har gjort att de nu bestämt sig för att förlänga utställningsperioden till 31 augusti och fyllt på med flera nya målningar. Nu är många av de sålda nedtagna och nya verk från Axel har ersatt dessa.
– Halva utställningen är ny nu så även de som redan har varit här kan komma tillbaka och se mycket nytt, säger Gustav.
De säljer även oinramade verk som de kan rama in direkt i ramverkstaden som Gustav och Carolina driver bredvid utställningssalen.
Axel har även släppt en bok på 400 sidor som handlar om kustfåglar och med många hundratals bilder på fåglar som han har målat.
– Det är inte en vanlig faktabok om fåglar utan det är finns beskrivningar och historier kring hur han har betraktat dem. Vi har sålt över 100 ex av den redan. Alla intäkter från bokförsäljningen går direkt till Axel, förklarar Gustav.
– Axel har varit med i Nyhetsmorgon och pratat om boken så många har sett det, tillägger Carolina.
Att intresset är stort för Axels fågel- och naturakvareller visste de och anledningen kanske är närliggande.
– Vi har mycket fågelliv här i Torekov och längs hela kusten och intresset för fåglar verkar vara stort, säger Gustav.
De som kommit till utställningen hittills har kommit även långväga.
– Det har kommit folk från Falster och Göteborg och allt däremellan, säger Gustav.
Utställningen i Fabriken i Torekov har öppet tisdag till söndag hela augusti ut.