Av Per Brolléus
Jobbigt att bygga, enormt med saker att organisera.
– Men jäklar vad bra det blev.
Årets träff för VW-nostalgiker på Båstad Camping är över och den väldigt nöjde bilträffsarrangören Erling Magnusson kan pusta ut – och ge ett löfte:
– Vi kommer tillbaka nästa år.

Många tusen personer fick i helgen uppleva VW-bubblor och andra rariteter från Volkswagens 50-, 60- och 70-tal. Dels kunde man vandra runt på Båstad Camping och betrakta bilarna och dels var det många som kantade Båstads gator när cruisingen gick under lördagen.
– Det var underbart att se folk som nästan hängde ut i gatan när vi kom körandes, säger Erling Magnusson på sin väldigt tydliga Halmstaddialekt.
Drygt 80 bilar med tillhörande entusiastisk ägare dök upp under de två dagarna som SummerBug arrangerades.
– Vi är ju numera ganska ensamma i södra Sverige. Ängelholm har lagt ned sin träff och samma i Vänersborg, berättar Erling. Så det här blir väldigt uppskattat och det kommer flera ekipage från Danmark. Det är jättekul.
Över 500 personer röstade på den bil de tyckte var allra finast, Peoples Choice. Vinnaren blev en göteborgare som håller till i Mellbystrand – och som jobbar på Volvo – Joakim Berntsson.
– Hans cabriolet var ju fantastiskt fin, berömmer Erling. Och det tyckte uppenbart även publiken.
Ytterligare sex priser delades ut, men det viktigaste är enligt arrangören från Halmstad den fina gemenskapen.
– Man går runt och pratar och tar en öl. Och sen sitter man och läser alla fina kommentarer som eventet fått på facebook.
Årets SummerBug var den tredje i ordningen och det kommer bli en fjärde.
– Samma helg på samma plats, alltså sista helgen i maj och på Båstad Camping, avslutar Erling.
Foto: Peter Bengtsson och Peter Jakobsson