BÅSTAD 2026-07-08 KL. 13:00

Volontär: "Det är alltid så härlig stämning"

Av Josefine Ingvarsson

Hon började som volontär för att slippa köra hem på dagarna när sonen var bollkalle. Vi har träffat Catarina Haglund som gör sitt tolfte år som frivillig arbetare under tennisveckorna.

Volontär:
Catarina Haglund gör sin tolfte sommar som volontär på tennisen i år. Foto: Privat

Vad fick dig att vilja bli volontär under tennisveckan i Båstad?

Det började med att sonen var bollkalle. Då körde jag fram och tillbaka från Helsingborg och någon annan bollkalle-mamma som också var volontär sa att jag skulle göra det året efter för att slippa köra. Sonen fortsatte som bollkalle och sedan banskötare och jag har varit värdinna, det blir tolfte året nu.

Vilka uppgifter har du under veckan och vad tycker du är roligast med dem?

Jag är värdinna och står i olika gångar och utanför hedersläktaren eller players lounge eller liknande och ser till att besökarna kommer till rätt plats. Det är roligt att det är tennis och att det är utomhus, men också att det är roligt att träffa alla människor.

Det är samma folk som kommer tillbaka så det blir lite som en lägerkänsla. Kul också att det är alla åldrar. Från bollkallarna som är från 11 år och sedan inget åldersstopp uppåt. Det blir att man kommer tillbaka och träffar sina kompisar, en härlig teamkänsla helt enkelt. Sedan är det också kul att få se bakom kulisserna på ett stort event, hur mycket som ska klaffa för att få det så bra som det blir varje år.

Hur skulle du beskriva stämningen på området?

Positivt, glatt och noggrant. Det är tider att passa, det är ett lärande hela tiden. Jag tycker att jag har koll på det mesta nu efter så många år. I min grupp är det ungefär hälften som byts ut och hälften nya. Det är många ungdomars första arbete, även om de inte får betalt, men sedan kommer de flesta tillbaka ändå så länge de kan och det inte stör med andra sommarjobb. När de är unga behöver de ju sommarjobba för att få in lite kosing. Men sedan när man blir lite äldre blir det roligt att komma tillbaka på semestern.

Har du haft någon särskild händelse eller möte som gjort extra intryck på dig?

När Serena Williams deltog var det stort eftersom hon är en fantastisk tennisspelare, turneringen och Båstad fick mycket uppmärksamhet. På liknande sätt var det kul när Nadal var med, han var en person som alltid hälsade och tackade oss funktionärer.

Vad ser du mest fram emot under resten av veckan?

Det är att komma tillbaka och träffa alla gamla kompisar så det ser jag fram emot.Man behöver inte vara så inne i tennisen det är roligt att vara med ändå. Tennisen knyter samman allt men det är inte allt. Vi har fått bekanta genom åren som vi träffar under året och det är vissa som brukar vara volontärer som man blir glad av att träffa i Båstad. Man samarbetar i alla åldrar och det blir respekt för varandra och uppdragen mellan åldrarna, det är kul att se och vara en del av.

Något du vill tillägga?

Ja, Min stora dag hade en dag för en pojke som fick egen dag på tennisen, och det gjorde att jag blev volontär även på Min stora dag.

Det är också kul att träffa många ungdomar som är så duktiga. De kämpar på trots att de inte får betalt. Det är framförallt i funktionärs-matsalen. Där kommer de äldre ofta och är lite griniga för de är trötta och hungriga men de unga killarna och tjejerna kämpar på ändå.