BJÄRE 2025-12-19 KL. 06:00

Årets pepparkakshus drog in rekordbelopp

Av Per Brolléus

29 centralt belägna lägenheter, en stor inglasad innergård, utsmyckat med varsam hand samt byggt i miljövänlig pepparkaksdeg – nu är kvarteret Pepparkakslyckan sålt.

Årets pepparkakshus drog in rekordbelopp
16 000 kronor till julklappsinsamlingen inbringade årets pepparkakshus. Foto: Per Brolléus

Det fantastiska pepparkakskvarteret som Susanne Hansen byggt drog på torsdagen in 16 000 kronor till årets julklappsinsamling. Och köparen var ingen mindre än Backahill.

– Vi är stolta över projektet, alltså det riktiga Sollyckan, vi är stolta över pepparkakshuset och vi är väldigt glada att köpa det för pengar som gör gott, säger Frida Paulsson från Backahill.

Skaparen Susanne Hansen och Fastighetsbyrån blir snart hyresgäster i Sollyckan. Foto: Per Brolléus

Totalt var det nio budgivare som bjöd på Susannes pepparkakskopia av kvarteret Sollyckan. Och summan som huset inbringade är den största sedan Fastighetsbyrån och Bjäre NU inledde sitt samarbete med julklappsinsamlingen för sex år sedan.

Fria Paulsson från Backahill köpte pepparkakshuset av Fastighetsbyråns Susanne Hansen. Foto: Per Brolléus

Men det ligger många svettiga timmar bakom byggandet i år.

– Ja, det här var det klart mest avancerade jag gjort. Väldigt pilligt, påpekar Susanne som skapat huset efter ritningar som Backahills Dan Thulin plockat fram.

– Framförallt var det en utmaning att baka bitarna som skapar kvarteret. Det hände grejer i ugnen som gjorde att passformen inte alltid blev den bästa, skrattar Susanne och konstaterar att hon aldrig varit så engagerad i ett pepparkakshus som detta.

Först och främst har hon byggt pepparkakshuset, men hon är även den som säljer bostäderna i det verkliga projektet Sollyckan och som en extra bonus så avslöjade bygget en spännande detalj.

– Hit, säger Susanne och pekar på ena kanten av bygget, kommer Fastighetsbyrån att flytta kontoret.

En kopia av Sollyckan som döpts om till Pepparkakslyckan. Foto: Per Brolléus

De 16 000 kronorna som Backahill vann budgivningen med går oavkortat till inköp av julklappar och julmat till bjärebor som inte själva har ekonomi att klara det.