BJÄRE 2026-03-11 KL. 19:00

Elpriset faller - kostar 1 öre under torsdagen

Av Per Brolléus

Efter månader av mycket höga elpriser så rasar priset under torsdagen till nivåer som vi inte sett sedan tidigt i höstas. Klockan 13 kostar elen 1 öre per kWh.

Elpriset faller - kostar 1 öre under torsdagen
Foto: Adobe samt skärmdump

Elpriset har under 2026 varit konstant högre än under motsvarande tider tidigare år. Många dagar har topparna varit uppe i fler kronor per kilowattimme och väldigt sällan har det varit nere på riktigt låga nivåer.

Men torsdagen 12 mars blir en trendbrytare. Snittpriset sett över hela dygnet blir inte extremt långt (39 öre), men mellan topparna på morgonen och kvällen kostar strömmen bara något enstaka öre.

Snittpriset på el för januari i år stannade på 112 öre/kWh, februari ytterligare 1 öre högre. Snittpriset i mars är hittills 103 öre, vilket sett över tid är väldigt höga priser. Det lägsta dagspriset i februari låg på 54 öre.

För elbilsägare är det just timmarna med elpris på bara några ören som man jagar efter, vilka inte existerat sedan tidigt i höstas.

Det ska dock påpekas att det låga elpriset under torsdagslunchen är svårt för elbilsägarna att nyttja – om man vill undvika en hög effekttariff. Detta är också ett av de skäl som framförts när det gäller effekttarifferna, att nyttan som elbilsägarna gör genom att köpa el när tillgången är hög och efterfrågan är låg inte går att nyttja utan att bli straffad.

Elbilsägarna får dock en bättre chans under natten till fredag. Då är priserna återigen nere på något enstaka öre per kilowattimme. Även fredag och kommande helgen ser ut att ge riktiga låga priser.

Orsaken till prisfallet är mildare väder i hela landet, vilket minskar behovet el. Samtidigt varnas det för att elpriserna kan skjuta uppåt igen till följd av gaspriserna stiger i samband med kriget i Mellanöstern.

Samtidigt som elpriset nu sjunker nedåt igen går bensin- och dieselpriset i motsatt riktning.