FÖRSLÖV 2026-05-14 KL. 15:00

Sommaren har knappt börjat – nu avslöjas årets stora julturné

Av Johan Jönsson

Det är fortfarande månader kvar till advent och sommaren har knappt hunnit ta fart. Ändå riktas blickarna redan mot vinterns stora musiktradition. Nu står det klart att Andreas Weise blir årets gästartist i den populära julturnén I Juletid 2026.

Sommaren har knappt börjat – nu avslöjas årets stora julturné
Marcos Ubeda och Magnus Johansson får sällskap av gästartisten Andreas Weise på årets "I juletid". Foto: Pressbild

Turnépremiären sker den 5 november i Förslöv och därefter väntar 30 spelorter runt om i Sverige – från kyrkor och konserthus till kulturhus och bygdegårdar.

Bakom turnén står sedan länge trumpetaren Magnus Johansson och kapellmästaren Marcos Ubeda, som tillsammans byggt upp “I Juletid” till en av landets största och mest etablerade julturnéer.

– I Juletid är en turné med en stark tradition och det känns hedrande att få vara en del av den. Att få möta publiken runt om i Sverige i en så speciell tid på året och dela musiken tillsammans är något jag verkligen ser fram emot, säger Andreas Weise i ett pressmeddelande.

Weise slog igenom i Idol 2010 och har sedan dess etablerat sig som artist genom både egna produktioner och framträdanden i Melodifestivalen. Han har också blivit förknippad med julmusik och klassiska vinterballader – något som nu tar honom ut på en omfattande riksturné.

Enligt arrangörerna är ambitionen att skapa en varm och nära konsertupplevelse där gemenskapen står i centrum.

– Varmt välkomna till en konsertupplevelse som tar er med genom julens välkända toner och gemenskap. Vi är glada att få presentera årets julturné, där vi tillsammans vill sprida julglädje till publiken runt om i landet, säger Marcos Ubeda, Magnus Johansson och Andreas Weise gemensamt.

Efter premiären i Förslöv fortsätter turnén genom stora delar av landet med stopp i bland annat Helsingborg, Göteborg och Linköping.

Den 20 november kommer turnén även till Eslöv där konserten hålls i Eslövs kyrka. Finalen äger rum den 20 december i Vara.

“I Juletid” startade 2003 och har genom åren vuxit till en av Sveriges mest omfattande julturnéer. Konceptet bygger på klassiska julsånger, lokala körsamarbeten och konserter i kyrkor och konserthus runt om i landet.

Tidigare gästartister har bland annat varit:

Christer Sjögren, Tommy Nilsson, John Lundvik, Sonja Aldén, Uno Svenningsson och Lill-Babs.

En viktig del av turnén är också samarbetet med lokala körer runt om i Sverige, något som enligt arrangörerna bidragit till att skapa en nära relation till publiken.