INSÄNDARE 2025-08-08 KL. 12:00

Insändare: "Ofattbara brister på cykelleder"

Av Per Brolléus

Insändarskribenten Marcus Molinder menar att kommunen helt gått vilse i Förslöv.

Insändare:
Foto: Adobe

Angående gång- och cykelbanor i Förslöv

Förslöv är ett samhälle under tillväxt med befolkning i blandade åldrar. På de större gatorna gäller hastighetsbegränsning 40 km/h och på de mindre 30 km/h. Enligt kommunens olika inriktningsdokument är Förslöv en lämplig by för främjande av gång- och cykeltrafik med bland annat hastighetssänkande åtgärder för biltrafiken. Båstad kommun arbetar aktivt för att främja tågtrafiken och den nya tågstationen i Förslöv. Det är runt stationen det ska byggas nytt och det är där byns enda kommunala julgran placeras numera(!). Tyvärr har Region Skåne och Båstad kommun gått vilse vad gäller kollektivtrafiken till och från Förslöv, men det är föremål för andra insändare.

För att vara en, enligt kommunen, lämplig plats för gång och cykeltrafik är det en ofattbar brist på övergångsställen och fungerande cykelleder. Den sedan 2015 till cykel- och gångstråk ombyggda banvallen, genomkorsas på flera ställen av bilvägar helt utan övergångsställen. Istället har man byggt hastighetssänkande hinder för fot- och cykeltrafikanter (ja, det är sant). Kommunen vill att invånarna använder tåget och har dragit in bussen till Ängelholm. I brist på buss bör man gå eller cykla till stationen. Om man följer den ca 1100 m långa gång- och cykelbana som går från byns gamla centrum sen tusen år (kyrkan), till det nya (stationen) så genomkorsas den av sex bilvägar och en större utfart. Endast vid en av dessa korsningar finns övergångsställe för fotgängare och inget för cykeltrafik. Förövrigt går det en bilväg (Vistorpsvägen) parallellt med den leden och skär av ungefär en tredjedel av byns barn från skol- och fritidsområdet. Vistorpsvägen har i dagsläget noll övergångsställen. Den som vill kan dagligen beskåda skolbarn som tar sig över vägen utan övergångsställen.

För fyra år sedan kontaktade jag kommunen i denna fråga. De svarade att de större vägarna ägs av Trafikverket och kommunen kan ingenting göra. Trafikverket svarade att de inte hade några planer på några övergångsställen eftersom de påstår sig tvingade att då bygga vägbulor (på vägar med 40 km/h). Ridå.

Även om det såklart finns regler att följa är det tröttsamt med offentliga tjänstemän som skyller på varandra inför medborgare och skattebetalare. Vidare så är det inte sant att kommunen inte kan göra något. De kan självklart påverka Trafikverket eller kanske till och med betala själva för något övergångsställe. Att låta byråkrati, revirtänkande och olika budgetar (från samma källa: skattebetalarna) stå i vägen för vad som är uppenbart rätt, är ovärdigt och dumt. Sen kan man såklart fråga sig varför Trafikverket ska ha ensam rådighet över vägarna i en liten by?

Efter en tur längs den nyrenoverade, av vägbulor gungande och av eleganta trottoarer och cykelbanor omgärdade Köpmansgatan i Båstad skulle man kunna veva igång den gamla visan om att man gynnar vissa samhällen inom kommunen mer än andra, men det får bli en annan gång.

Marcus Molander

Förslöv