BÅSTAD 2026-10-20 KL. 13:00

Magnus Carlsson kommer till Båstad med julshow

Av Peter Jakobsson

Det blir både gamla hits och julmusik när Magnus Carlsson gästar Båstad i december. Under tre kvällar står den välkände artisten på scen på Hotel Skansen.

Magnus Carlsson kommer till Båstad med julshow
Magnus Carlsson kommer till Båstad för att showa i juletider. Fotomontage: Pressbilder

Den 3–5 december kommer Magnus Carlsson till Båstad för att bjuda på julshow i Gallerian på Hotel Skansen. Artisten, som har en lång karriär bakom sig med bland annat Barbados, Alcazar och flera framträdanden i Melodifestivalen, är sedan många år också en flitig julartist.

Nu vankas några kvällar i Båstad där han blandar välkända låtar med julmusik.

– Det ska bli så roligt att komma tillbaka till Båstad! Det är något speciellt med miljön och stämningen i stan, och jag ser verkligen fram emot att få uppleva Båstad i juletid, säger Magnus Carlsson.

Showen är en del av hotellets julfirande där kvällarna inleds med julbord innan Magnus Carlsson tar över scenen.

– Jag ser fram emot tre energifyllda kvällar med god mat och en ordentlig show med riktigt härlig julstämning, säger han.