Av Rickard Gustafsson
Regeringen och Sverigedemokraterna vill att fler invandrare återvänder till sina hemländer. En nationell samordnare har fått i uppdrag att få svenska kommuner att bistå i arbetet. Flera kommuner har tackat nej. I Båstad möts det med politisk försiktighet och skepsis.
– Jag förstår inte syftet. Vi behöver fler människor i arbetsför ålder, inte färre, säger Ingela Stefansson (S).
För att få igång den frivilliga återvandringen erbjuder staten ekonomisk ersättning (upp till 600 000 kronor för en familj) till de invandrare som väljer att flytta från landet.
Reformen motiveras av Tidö-partierna med att det kan hjälpa personer som inte känner sig hemma i Sverige att etablera sig någon annanstans – och samtidigt minska utanförskap och kommunernas kostnader.
I somras utsågs en nationell samordnare. Samordnaren ska bland annat informera och föra dialog med kommuner och föreslå åtgärder för att stärka återvandringen.
På senare tid har flera svenska kommuner reagerat negativt på det brev där de bjuds in att träffa samordnaren. Stor uppmärksamhet fick kommunstyrelsens ordförande i Jokkmokks kommun som i sitt svar ifrågasatte regeringens människosyn och tog avstånd från samverkan med hänvisning till att det är en ”osvensk politik”.
Alla kommuner delar inte den uppfattningen och i Båstad vill man först lyssna innan man tar ställning.
Kommunstyrelsens ordförande Johan Olsson Swanstein (M) säger att brevet just anlänt och att det ännu inte diskuterats. Ett möte med samordnaren är dock planerat till februari.
M-toppen vill inte uttrycka sin egen personliga åsikt om regeringens agerande utan konstaterar att det inte är en kommunal angelägenhet.
– Jag ser det här som en fråga mellan den enskilda individen och staten. Om någon vill återvandra är det ett eget beslut, säger han.
Han betonar att kommunen gärna deltar i möten och dialog med samordnaren, men att initiativet inte förändrar kommunens fokus.
– Vårt primära mål som kommun ligger inte i att få folk att flytta härifrån. Vi vill ju att folk ska flytta hit, säger Olsson Swanstein.
Förste vice ordföranden i kommunstyrelsen, Ingela Stefansson (S), är desto mer kritisk. Hon lyfter kommunens demografiska utmaningar där det finns ett stort behov av fler människor i arbetsför ålder.
Särskilt inom vård och omsorg, där många med utländsk bakgrund arbetar, är personalbristen redan påtaglig.
– Vi har en låg arbetslöshet samtidigt som vi har en åldrande befolkning och allt fler som väljer att flytta ned till sina sommarhus. Vi måste ju ha arbetskraft för att klara av att ta hand om de äldre – och då behöver vi fler människor, inte färre, säger hon.
Stefansson ser inte arbetet med frivillig återvandring som en kommunal angelägenhet.
– Vill någon återvandra gör den det via Migrationsverket. Det är inte vårt ansvar som kommun och jag ser inte heller varför det skulle vara bra för oss.
Det finns även ett negativt symbolvärde att medverka till att få människor att lämna Bjäre, menar S-politikern.
– Ja, jag är verkligen orolig att det här kan uppfattas som att vi inte vill ha kvar dem som flyttat hit och etablerat sig här i Båstads kommun. Det sänder fel signaler.
Även ur ett humanistiskt perspektiv är S-toppen ytterst tveksam.
– Hade jag själv invandrat, lärt mig svenska, skaffat jobb och rotat mig – då vill jag känna mig efterfrågad, som en del av samhället, inte som någon man vill skicka härifrån.
