BJÄRE 2025-06-15 KL. 06:00

Succé efter trädgårdsfest som spårade ur

Av Johan W Jönsson

Midsommarrocken på Mellbystands livescen startade som en trädgårdsfest med familjen. Nu är det en riktig festival över två dagar som lockar mycket publik och över tio band.
– Men trots att vi har 1 000 biljetter så är det fortfarande en familjär känsla, säger Michelle Almby i arrangörsfamiljen.

Succé efter trädgårdsfest som spårade ur
Cizzi, Hugo, Emma, Eea och Sara rockar loss framför scenen på Midsommarrocken. Foto: Basse Hellgren

Midsommarrocken äger som namnet förtäljer rum över midsommar. Såväl midsommarafton som midsommardagen blir det härlig festivalstämning på Mellbystrands livescen.

– Nytt för i år är att vi byter scenområde från trädgården till maskinhallen så att det blir under tak. Det var lite kaos med dåligt väder i fjol men det ska inte hindra oss i år, säger Michelle.

1 000 biljetter har släppts. Trots regn både fredag och lördag förra året såldes 750 biljetter. Förhoppningen är att det ska bli slutsålt i år då festivalen flyttar in under tak.

– Det regnade hejdlöst förra året. Vi hoppas på bättre väder i år. Det är ju ganska trist att campa om det regnar och förra året hade vi cirka 250 campande och gör plats för så många som vill.

Den gamla scenen och publikområdet i trädgården har nu lämnats för maskinhallen. Detta för att vädersäkra. Foto: Johan Almby

Årets line up beskrivs som stark och bred. Det finns något för alla som gillar rock. Ett av banden som kommer tillbaka är det skickliga bandet Volter som alltid bjuder på bra tryck.

– Vi ser fram emot det mesta. Corroded och Bonafide har spelat hos oss flera gånger förr och levererar alltid bra. Många tycker om dem och det känns kul att välkomna dem tillbaka.

Flera band har en show med sig. Det blir mycket eld och pyro till skillnad från tidigare år. Dead by april är ett av banden som kommer bjuda på mycket eld och rök under sin spelning.

Bonafide med Pontus Snibb som frontman kommer tillbaka till Midsommarrocken i år. Foto: Basse Hellgren

Vad är typiskt just för Midsommarrocken?

– Det är det klyschiga. Det var en hemmafest i trädgården som spårade ur och blev ganska stor. Det är familjär stämning. Det är vänner, vänners vänner och familj som hängt hos oss i alla år.

Midsommarrocken föddes 2013 då det var ett band som spelade för familjen Almby hemma i trädgården. Året efter var det två band och dubbelt så många gäster.

– Sedan gick ryktet och det har blivit större och större. I fjol hade vi 15 band och i år har vi elva. Det har blivit en fin tradition som vi ser väldigt mycket fram emot varje år, säger Michelle Almby.

Basist och gitarrist i Riot Horse vid förra årets midsommarrock. Foto: Andreas Ljunggren

Årets line up på Midsommarrocken:

Dead by April

Bonafide

Corroded

Volter

Transport League

Battering Ram

Voltedge

Bad Taste

Full Metal Jacket

Alicate

C.K.O