Av Rickard Gustafsson
De flesta av Sveriges största talanger är på plats i Båstad för att göra upp om segern i den stora ungdomstävlingen Stiga Padel Explosion. Samtidigt smider turneringens chef, Malin Persson, planen att utöka tävlingen ytterligare.
– Jag vill få in ungdomar från hela Norden och skapa Nordens största ungdomstävling.

Solen skiner ute och inne i Båstads padelhall lackar svetten rejält. Runt de fem banorna samlas föräldrar, far- och morföräldrar och andra padelintresserade för att stötta och heja fram 86 talangfulla tjejer och killar till seger.
Malin Persson, styrelsemedlem i Båstad Padelklubb, äger och leder den stora ungdomstävlingen. Hon är genuint glad och imponerade över all talang som gör upp i finalspelet.
– Det är svensk padels framtid vi ser här. Det är många som satsar hårt på sin sport och det känns fantastiskt att kunna samla de här fina ungdomarna i Båstad, säger hon till tidningen.
Ungdomstävlingen är inne på sitt fjärde år och hette tidigare BullPadel Explosion men har efter sponsorbyte fått ett nytt namn.
– De som arrangerade tidigare hade inte tiden som krävdes. När jag fick chansen, inför i år, att ta över ansvaret så fick jag bra stöd av den gamla organisationen och fullständig stöttning av styrelsen i Båstad Padelklubb som verkligen vill satsa på ungdomspadel, säger Malin Persson.
Persson har tidigare arbetat som projektledare för turneringar på högsta nivå. Bland annat har hon varit med om att arrangera flera World Padel Tour-tävlingar i både Malmö och Stockholm.
– Det är mycket att tänka på när man arrangerar en tävling av den här storleken och jag tänker att jag tagit med mig många av mina logistiska erfarenheter in den här tävlingen, säger Malin.
Tävlingens koncept är inspirerat av tennisens Kalle Anka Cup och målsättningen är att fler ungdomar ska våga tävla.
– Ungdomspadeln i Sverige växer. Men även om det är många som tränar är det fortfarande relativt få som tävlar och det vill vi ändra på, säger Malin.
Skötebarnet, Stiga Padel Explosion, är redan en rikstäckande tävling men syftet är att nå ut till ännu fler. Årets kvaltävlingar har spelats i Stockholm, Göteborg och skånska Skurup och förhoppningen är att även norrländska ungdomar ska delta.
Samtidigt spänner Malin Persson bågen ännu hårdare. Målet är att tävlingen ska bli vara öppen för nordiskt deltagande – kanske redan till nästa år.
– Jag har haft möten med både danska och norska padelförbundet och hittills fått väldigt positiva signaler, säger Malin som även hoppas på positivt gensvar från finska förbundet.
Totalt är det 86 ungdomar och 43 lag som tävlar i åldersklasserna 12, 14 och 16 år. Tävlingen pågår i tre dagar med gruppspel, torsdag-fredag och semifinaler och finaler lördag.
På det lokala planet tävlar 12-årige Adrian Lindberg, Båstad Padelklubb, i par med Oscar Eskilsson, Skurups PK. Vi återkommer efter tävlingen med resultat och intervju med den unge lovande liraren.